Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

PO zdeterminowana w deregulowaniu prawa

Redaktor admin on 8 Maj, 2014 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld zaprezentował w dniu 07.05. br. stanowisko Platformy Obywatelskiej w sprawie III transzy deregulacji zawodów, którą zajął się Sejm RP. Sejm uchwalił niedawno I transzę deregulacji, jutro skończy pracę nad II transzą, a wczoraj odbyło się już I czytanie ostatniej części deregulacyjnej trylogii.
Rząd Platformy obywatelskiej konsekwentnie od początku swojego powstania prowadzi proces deregulacji polskiego prawa, w tym prawa administracyjnego i gospodarczego. Jako przykłady można podać „Pakiet na rzecz przedsiębiorczości” (zwany pakietem Szejnfelda). Zawierał on ok. 40 projektów, zmienił ponad 200 ustaw i wprowadził zmiany w ponad 1000 przepisów. To bodajże największy pakiet zmian na rzecz zmniejszenia biurokracji od 25 lat w Polsce.
Na uwagę zasługuje zmiana ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Była to pierwsza tak wielka reforma prawa gospodarczego. Ustawa ta otrzymała nagrodę Bona Lex Gazety Prawnej za najlepsza ustawę. Ogromne znaczenie miały dwie pierwsze ustawy deregulacyjne, z ustawą o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców na czele. Poważne zmiany dokonano także w przepisach prawa podatkowego a szczególnie w Ordynacji podatkowej – powiedziała Adam Szejnfeld.
Jako konkretne przykłady zmian warto przytoczyć, mi.in: wprowadzenie kultury oświadczeń w zamian kultury zaświadczeń, domniemanie uczciwości podatników, odpowiedzialność majątkową urzędników, radyklane ograniczenie kontroli firm, prawo zawieszania działalności gospodarczej, ułatwienia w zakładaniu spółek prawa handlowego, „zero okienka”, zniesienie opłat rejestracyjnych i zmniejszenie opłat administracyjnych, upadłość konsumencka, partnerstwo publiczno-prywatne, kasowy VAT dla mikroprzedsiębiorstw i małych firm, ułatwienia w rachunkowości dla małych i średnich przedsiębiorców, i wiele, wiele innych – mówił w Sejmie poseł Adam Szejnfeld.
Nasz rząd zajął się także deregulacją przepisów dotyczących wykonywania zawodów w Polsce. I transza zmian przepisów odnosiła się do 51 zawodów (przede wszystkim zawody prawnicze, pośrednictwa oraz dotyczące gospodarki nieruchomościami). II transza ustawy odnosi się do 91 zawodów (przede wszystkim zawody budowlane i dotyczące rynków finansowych). III transza zawiera zmiany w zakresie 101 zawodów (głównie dotyczących górnictwa, geologii i kultury) – kontynuował Poseł Adam Szejnfeld wnioskując o skierowanie projektu ustawy do Komisji Nadzwyczajnej ds. Ograniczania Biurokracji.
Wszystko to potwierdza dużą determinację i konsekwencję w realizacji planu zmniejszania biurokracji w Polsce. Jest oczywiście wiele jeszcze do zrobienia, ale ogrom prac, który jest za nami pokazuje jak gigantyczne jest to zadanie.
Marta Łasak
asystentka posła Adama Szejnfelda
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)