Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Polki nie składają parasolek!

Redaktor admin on 25 Październik, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Nie dla pogardy i przemocy wobec kobiet! Nie dla Kościoła w polityce! Nie dla polityki w edukacji! – piszą organizatorki Czarnego Poniedziałku. W niedzielę i poniedziałek 23-24 października odbyła się II runda Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. W miastach w całej Polsce przeprowadzono marsze, manifestacje i debaty. II runda zapewne nie będzie ostatnią.

Pierwszy protest, który odbył się 3 października, zakończył się ogromnym sukcesem – projekt ustawy zaostrzającej prawo aborcyjne został odrzucony przez sejmową Komisję Sprawiedliwości. Organizatorki mimo to zdecydowały się na kolejny protest, tym razem w znacznie szerszym wymiarze. Nie chodzi już tylko o reakcję przeciw próbie delegalizacji aborcji, ale o ingerencję w życie i wybory kobiet oraz model planowania rodziny. – Jesteśmy zwolenniczkami życia. Jesteśmy zwolenniczkami wolnego wyboru. […] Jesteśmy przeciw absurdom. Jesteśmy przeciw maniakalnej potrzebie i chęci kontrolowania naszego życia. Jesteśmy przeciw ingerowaniu w nasze życie intymne. Jesteśmy przeciw ingerowaniu w nasze prawa reprodukcyjne. Jesteśmy przeciw odzieraniu nas z godności i praw – piszą na stronie wydarzenia na Facebooku organizatorki Czarnego Poniedziałku.

Organizatorki protestu wystosowały petycję do posłów i senatorów, w której w 11 punktach domagają się zwiększenia praw kobiet w Polsce. Oprócz prawa do aborcji żądają dobrej, opartej na wiedzy edukacji seksualnej w szkołach, przeciwdziałania przemocy seksualnej oraz wulgarności i pogardy wobec kobiet, przeprowadzenia działań zmierzających ku przywróceniu zaufania kobiet wobec systemu sprawiedliwości, przywrócenia wsparcia programu in vitro, polityki społecznej tworzonej z myślą o kobietach oraz respektowania przez rząd świeckości państwa.

Manifestacje odbyły się w wielu miastach, organizatorki zapewniały jednak, że 90 procent wydarzeń będzie miało miejsce w miejscowościach poniżej 50 tysięcy mieszkańców, aby w akcję mogły zaangażować się również ich mieszkanki. W Poznaniu w proteście na Placu Mickiewicza wzięło udział około 1000 osób. Obecny był również prezydent miasta Jacek Jaśkowiak. Podczas manifestacji zbierano podpisy pod petycją o przeprowadzenie referendum w sprawie dopuszczalności w Polsce przerywalności ciąży. Jeśli referendum dojdzie do skutku, Polacy będą mieli możliwość zdecydować, czy są za liberalizacją prawa aborcyjnego.

Justyna Pietryga

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld/

twitter.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)