Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Poseł Adam Szejnfeld przyjął Ambasadora Republiki Korei

Redaktor admin on 4 Grudzień, 2011 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld spotkał się w dniu 2 grudnia 2011 r. w Sejmie z panem Jooon Jae Lee ambasadorem Republiki Korei. Podczas spotkania omówiono relacje polsko–koreańskie, w tym stosunki dyplomatyczne, kulturalne, a szczególnie bilateralne stosunki gospodarcze;  rozmawiano także na temat współpracy Unia Europejska a Republika Korei.

Polska jest coraz bardziej liczącym się pod względem politycznym i gospodarczym krajem Europy, Republika Korei natomiast jest w Azji i w świecie jednym najsilniejszych gospodarczo państw, oba nasze kraje udowodniły też, iż potrafią walczyć ze skutkami kryzysu. Wszystko to powoduje, że nasza wzajemna współpraca może być korzystna już nie tylko w układzie bilateralnym, ale mieć i wpływ na gospodarki naszych regionów. Obecna sytuacja daje szanse więc nie tylko na większe zbliżenie i rozszerzenie współpracy bilateralnej, ale i wspólne podejmowanie inicjatyw politycznych oraz gospodarczych w szerszym aspekcie na scenie międzynarodowej – powiedział na spotkaniu poseł Adam Szejnfeld.

Naszym celem jest wspieranie dalszego napływu bezpośrednich inwestycji koreańskich do Polski z jednej strony, ale i poszukiwania szans na zmniejszenie deficytu w wymianie handlowej miedzy naszymi państwami. Niebagatelną kwestią jest zwiększenie współpracy naukowej dotyczącej nowych technologii i innowacyjności, ale równie ważne byłoby zwiększeniu wymiany turystycznej pomiędzy naszymi krajami. By to było możliwe nasze narody winny się lepiej poznać. Służyć temu powinno upowszechnianie wiedzy na temat kultury i tradycji obu państw – dodał poseł Adam Szejnfeld.

****

Z Republiką Korei stosunki dyplomatyczne Polska oficjalnie nawiązała w dniu 1 listopada 1989 r. Od tego momentu relacje pomiędzy państwami zdominowane są przez zagadnienia z zakresu współpracy ekonomicznej oraz bezpieczeństwa. Podstawą polskiego zaangażowania w problematykę bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim jest jej udział w pracach (od 1953 r.) Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei (KNPN). Najważniejsza jednak w relacjach Polski z Republiką Korei jest współpraca gospodarcza. Korea jest drugim po Chinach azjatyckim partnerem naszego kraju. W 2010 r. dwustronne obroty handlowe przekroczyły 5 miliardów USD, z czego import z Korei 4 811 mln USD. Problemem jest bardzo wysoki deficyt handlowy na niekorzyść Polski, który w 2010 r. wyniósł ponad 4,5 mld USD. Znaczny udział w imporcie z RK stanowią towary o wysokim stopniu przetworzenia (ponad 80% – zwłaszcza telefony komórkowe, telewizory i samochody osobowe). Ważnym elementem polsko-koreańskiej współpracy gospodarczej są inwestycje koreańskie w Polsce. Ogólna wartość inwestycji zrealizowanych i zadeklarowanych na koniec 2009 r., wyniosła blisko 1,5 mld USD.

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)