Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Propozycja Donalda Tuska bliższa realizacji

Redaktor admin on 8 Marzec, 2017 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Zmieniamy zasady! Do tej pory państwa członkowskie UE nie były zobowiązane do zgłaszania Komisji Europejskiej negocjowanych umów w dziedzinie energii przed ich zawarciem, co prowadziło do wielu negatywnych skutków. Teraz to się zmieni, bowiem przegłosowaliśmy w Parlamencie Europejskim ustanowienie mechanizmu wymiany informacji w odniesieniu do umów międzyrządowych w dziedzinie energii między państwami członkowskimi, a krajami trzecimi. – cieszy się europoseł Adam Szejnfeld. Dzięki decyzji przyjętej przez Parlamentu Europejski, jak również innym działaniom na rzecz zwiększenia solidarności i niezależności Unii Europejskiej w zakresie energetyki, w ramach Wspólnoty może wreszcie powstać oczekiwana przeze nas, a zapoczątkowana przez premiera Donalda Tuska, Unia Energetyczna – dodaje poseł Szejnfeld.

- Praktyka pokazuje, iż renegocjowanie międzyrządowych umów energetycznych, gdy są już podpisane, jest bardzo trudne. A trzeba pamiętać, iż według danych Komisji prawie 1/3 zawieranych umów przez państwa członkowskie w tej dziedzinie była sprzeczna z prawem UE – podkreśla poseł z Wielkopolski, przypominając jednocześnie, że to premier Donald Tusk, już na początku 2014 roku zabiegał o utworzenie Unii Energetycznej, która zakłada nie tylko pogłębienie współpracy w dziedzinie energetycznej, ale także skoordynowanie negocjacji cen importowanych surowców.

Przyjęta przez Parlament Europejski decyzja upoważnia Komisję Europejską do dokonywania przeglądu międzyrządowych umów energetycznych odnoszących się do gazu i ropy naftowej jeszcze przed ich podpisaniem. Jeśli państwo członkowskie nie zastosowałoby się do zaleceń, musiałoby na piśmie wyjaśnić swoją decyzję. Ponadto Komisja będzie mogła w odpowiedzi na notyfikację zaoferować swoje doradztwo, aby zapewnić, że w umowie nie znajdą się żadne klauzule sprzeczne z prawem UE. Na wniosek państwa członkowskiego lub gdy Komisja uzna to za konieczne, jej eksperci będą mogli także brać udział w negocjacjach jako obserwatorzy.

- To właśnie dzięki takim przedsięwzięciom, moja wiara w sens Zjednoczonej Europy broni się przed gorzkim rozczarowaniem, jakie niosą ze sobą biurokratomania i ekofanatyzm. Wierzę jednocześnie, że Unia równie skutecznie i szybko zajmie się pozostałymi kwestiami w zakresie energii, na przykład zmianą dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków czy stworzeniem systemu zarządzania wewnętrznym rynkiem energii – podsumował europoseł.

Hanna Łuczkiewicz
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)