Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Przyszłość Schengen pod znakiem zapytania

Redaktor admin on 16 Maj, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

- Strefa Schengen, to nie tylko fundament wspaniałej idei Unii Europejski i dowód na istnienie prawdziwej Wspólnoty, ale także kluczowy element unijnej gospodarki. Z tych powodów powinniśmy dbać o jej nienaruszalność! – zaznaczył poseł Szejnfeld podczas debaty z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej i Rady Unii Europejskiej na temat przywrócenia w pełni funkcjonującego systemu Schengen.

W związku z trwającym od ponad roku kryzysem migracyjnym i wzrostem zagrożenia terrorystycznego, część państw członkowskich zdecydowało się na zamknięcie swoich granic bądź znaczne wzmożenie kontroli. Ocenia się, że pełne przywrócenie kontroli granicznych w Strefie Schengen mogłoby spowodować natychmiastowe koszty bezpośrednie sięgające od kilkunastu do kilkudziesięciu miliardów euro rocznie. Te koszty koncentrowałyby się na określonych podmiotach i regionach, ale wpłynęłyby na całą gospodarkę UE.

- Uważam, że w pewnych sytuacjach można zaakceptować ograniczenie funkcjonowania Strefy Schengen, ale jedynie w wyjątkowych okolicznościach, tylko na określony czas i wyłącznie w określonych miejscach – uważa poseł Szejnfeld. - Pamiętać jednocześnie należy, iż takie rozwiązanie nie znosi zagrożeń i zabezpiecza nas tylko w ograniczonym zakresie. Europejczycy czekają natomiast na skuteczne i ostateczne rozwiązania, a ograniczenia działania Strefy Schengen do takowych nie należą. Podobnie kary nakładane na państwa, nawet jeśli wyłamują się z zasady solidarności – dodał eurodeputowany.

Najbardziej zagrożonymi sektorami gospodarki z uwagi na ograniczone funkcjonowanie Strefy Schengen jest sektor transportowy, turystyczny, spożywczy i medyczny. Polska, Niemcy i Francja byłyby krajami, które najboleśniej odczułyby funkcjonowaniu Europy z przywróconymi kontrolami na granicach wewnętrznych.

- Mam nadzieję, że w bieżącym roku uwolnimy Strefę Schengen od ograniczeń i tym samym doczekamy się rozwiązań przywracających wolność i swobodę przemieszczania się w Unii - posumował poseł Szejnfeld.

***

Ze względu na nadal istniejące ryzyko wtórnych przepływów migrantów na dużą skalę, co wcześniej doprowadziło kilka państw członkowskich do tymczasowego przywrócenia kontroli na granicach wewnętrznych, Komisja Europejska przedstawiła wniosek w sprawie przedłużenia na maksymalnie sześć miesięcy proporcjonalnych kontroli na niektórych granicach wewnętrznych w Strefie Schengen.

Wniosek ten dotyczy następujących państw:

  • Austria – na granicy lądowej austriacko-węgierskiej i granicy lądowej austriacko-słoweńskiej;
  • Niemcy – na granicy lądowej niemiecko-austriackiej;
  • Dania – w duńskich portach z połączeniem promowym z Niemcami i na granicy lądowej duńsko-niemieckiej;
  • Szwecja – w szwedzkich portach w regionie policyjnym południowym i zachodnim oraz na moście nad Sundem;
  • Norwegia – w norweskich portach z połączeniem promowym z Danią, Niemcami i Szwecją.

Ostateczną decyzję w sprawie wniosku Komisji Europejskiej podejmie Rada UE. Komisja Europejska dąży do przywrócenia w pełni funkcjonującego systemu Schengen do końca 2016 roku

Hanna Łuczkiewicz

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)