Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Raport Szejnfelda przyjęty

Redaktor admin on 21 Marzec, 2017 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Komisja Handlu Międzynarodowego przyjęła raport posła Adama Szejnfelda oceniający wdrażanie Umowy o Wolnym Handlu UE-Korea Południowa. – Szczególnie dzisiaj, kiedy hasła protekcjonistyczne stają się coraz popularniejsze, warto mówić o korzyściach, jakie niesie za sobą międzynarodowa współpraca w zakresie usług, inwestycji oraz handlu. Dowodzi tego między innymi Umowa o Wolnym Handlu między Unią Europejską, a Koreą Południową. Jej efekty są znakomite, daleko lepsze, niż wcześniejsze przewidywania, i to dla obu stron - powiedział po głosowaniu eurodeputowany pełniący funkcję Stałego Sprawozdawcy PE ds. Stosunków Handlowych UE- Korea.

Umowa o Wolnym Handlu między Unią Europejską, a Koreą Południową weszła w życie 1 lipca 2011 r. Jest ona pierwszą kompleksową umową zawartą przez UE z partnerem azjatyckim, a zarazem dotychczas najnowocześniejszą umową handlową wdrożoną przez Unię Europejską. Przewiduje nie tylko stopniowe zniesienie praktycznie wszystkich barier taryfowych pomiędzy stronami, ale również i wielu barier pozataryfowych, a także wzajemne zwiększenie dostępu do rynków w zakresie inwestycji i świadczenia usług.

- Nic nie jest idealne w 100%, a życie niekiedy weryfikuje wcześniejsze ustalenia. Dlatego trzeba zawarte umowy analizować i ewentualnie korygować. Podobnie jest w przypadku umowy z Koreą. W przyjętym dzisiaj raporcie znalazły się zatem także odwołania do rozwiązania kilku wskazanych przeze mnie kwestii, m.in. z zakresu barier pozataryfowych, barier sanitarnych i fitosanitarnych, ochrony własności intelektualnej czy przypadków łamania praw pracowniczych w Korei Południowej. Co istotne, w końcowym dokumencie znalazły się także zapisy dotyczące konieczności promowania porozumienia wśród małych i średnich przedsiębiorstw, które do tej pory były w niewielkim stopniu świadome istnienia umowy i wynikającej z niej korzyści dla sektora MŚP - podkreślił europoseł z Wielkopolski.

Dzięki podpisanemu porozumieniu eksport UE do Korei wzrósł o 47%, z poziomu 30,6 mld euro w 12-miesięcznym okresie poprzedzającym obowiązywanie Umowy do 44,9 mld euro w piątym roku trwania Umowy. Wymiana handlowa pomiędzy partnerami w ubiegłym roku pobiła rekord, przekraczając 90 mld euro powodując to, że Korea stała się 8. partnerem handlowym Unii, a Unia – 3. partnerem Korei.

- Za tymi przykładowymi liczbami kryją się nowe inwestycje, a przede wszystkim miejsca pracy, co oznacza wzrost dobrobytu Europejczyków. To są fakty, których przeciwnicy liberalizacji handlu w Unii nie widzą albo nie chcą dostrzec. Wolą posługiwać się utartymi hasłami i fałszywymi sloganami zamiast rozmawiać o realnych konsekwencjach porozumienia – podsumował europoseł, dodając, iż przyjęte dzisiaj sprawozdanie w maju br. trafi pod obrady Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Hanna Łuczkiewicz
Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
Bruksela – Strasburg

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)