Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Rolnictwo tematem konferencji posła Szejnfelda i ministra Plocke

Redaktor admin on 4 Czerwiec, 2012 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld zorganizował konferencję prasową, w której jako główny gość wystąpił Kazimierz Plocke, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa. Tematem konferencji była problematyka wsi i rolnictwa ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki rybackiej. Odwiedzając Piłę minister Plocke wziął udział także w otwarciu konkursu skoków koni przez przeszkody „Pilska galopada”. Poseł Szejnfeld i minister Plocke w tym dniu spotkali się również z pilskimi samorządowcami, prezydentem Piotrem Głowskim oraz starostą Mirosławem Mantajem.

Podczas dzisiejszych spotkań w Pile, Złotowie, Chodzieży i Okonku, chciałbym poruszyć kwestię stanu prac i dyskusji nad wspólną polityką rolną oraz polityką rybacką, które to znajdują się w gestii ministra rolnictwa. Chodzi o to, żeby wypracować takie założenia rozwoju, które otrzymają maksymalne dofinansowanie ze środków unijnych – mówił na konferencji minister Kazimierz Plocke.

Zdaniem wiceministra, Wielkopolska to region, który szczególnie zasługuje na wsparcie, również w zakresie infrastruktury na obszarach wiejskich. Dzięki temu tworzy się lepsze warunki do rozwoju nie tylko dla rolników, ale przedstawicieli wolnych zawodów czy przedsiębiorców.

Ważnym tematem konferencji prasowej była także gospodarka rybacka. Polska jest bowiem liderem w Europie jeżeli chodzi o Lokalne Grupy Rybackie. Jest ich 48, a każda grupa ma swoje środki finansowe. Łącznie jest to niebagatelna suma 313 mln euro do rozdysponowania pomiędzy polskich rybaków za pośrednictwem ich reprezentacji.

Cieszę się, że w Pile będę mógł również spotkać się z hodowcami koni. Hodowla koni z jednej strony wpisała się na stałe w historię Polski z drugiej natomiast państwowe hodowle przeżywają trudności, związane z brakiem środków. Nam szczególnie zależy na stworzeniu wieloletniego programu wsparcia dla stad ogierów, w celu zachowania banku genetycznego ras. Stada te funkcjonują w ramach spółek skarbu państwa. Chcemy żeby ok. 30 proc rynku hodowli koni było w rękach państwa – mówi wiceminister Plocke.

Po konferencji minister Kazimierz Plocke oraz poseł Adam Szejnfeld spotkali się z przedstawicielami władz samorządowych, prezydentem Piły Piotrem Głowskim oraz starostą Mirosławem Mantajem. Podczas rozmowy omawiano plany Ministerstwa Rolnictwa związane z przyszłością lasów miejskich i powiatowych, minister mówił także o tym, jak ogromne wrażenie wywarło na nim zagłębie sadownicze, które znajduje się w powiecie pilskim.

Po zakończeniu rozmów gość posła Szejnfelda udał się na „Galopadę Pilską”. Uczestniczyło w niej około 120 koni i jeźdźców, a wśród nich byli również mistrzowie Polski. Zawodnicy walczyli m.in. o Puchar Przewodniczącego Rady Miejskiej w Pile Rafała Zdziereli, Puchar Wiceprezydenta Krzysztofa Szewca oraz Złotą Wstęgę GWDY Wiceprezydent Beaty Dudzińskiej. Minister był pod ogromnym wrażeniem zawodów. Ich organizatorzy postarali się, by Pilska Galopada, swoim rozmachem, dorównywała ważnym zawodom krajowym tego typu.

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)