Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Prof. Jerzy Buzek w Wielkopolsce Północnej

Redaktor admin on 19 Marzec, 2017 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej pobyt prawie 20 lat temu prof. Jerzego Buzka w Philips Lighting Poland w Pile rozpoczęła wizytę byłego premiera RP oraz byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w Wielkopolsce Północnej. Potem był wykład na Akademii Umiejętności Simply Perfect oraz spotkanie z zarządem i pracownikami „fabryki żarówek”. Wykład oraz zwiedzanie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile, było kolejnym ważnym przystankiem wizyty prof. Buzka w stolicy subregionu, współtwórcy wyższych szkól zawodowych w Polsce. Dzień 17 marca zakończono dużym spotkaniem z mieszkańcami Wągrowca i powiatu Wągrowieckiego. Premiera Buzka do Wielkopolski zaprosił oraz zorganizował wizytę poseł Adam Szejnfeld, eurodeputowany z Wielkopolski.

Unia powstała dla pokoju. Tolerancja, współpraca, zaufanie dały Europie rozwój i dobrobyt. Teraz wzrastają siły, które chciałby rewizji tego układu. Od decyzji europejskich przywódców będzie zależała nasza przyszłość i przyszłość kolejnych pokoleń Europejczyków… Wykład prof. J. Buzka na Akademii Umiejętności Simply Perfect był refleksyjny i poruszający. Na pewno pozostanie na długo w pamięci jego uczestników. Punktem kulminacyjnym jednak wizyty prof. Jerzego Buzka w Philips Lighting Poland, po zwiedzaniu huty szkła oraz fabryki, było uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej spotkanie załogi fabryki z premierem J. Buzkiem jakie miało miejsce w 1998 roku.

„Unia Europejska – dylemat rozwoju, a kształcenie zawodowe” to temat natomiast wykładu Profesora Buzka w PWSZ, w którym uczestniczyli studenci, kadra naukowa, samorządowcy, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy Piły. Będziecie musieli często nie tylko zmieniać firmę, w której będzie pracować, ale też zawód. Jedynym zawodem, który nigdy nie przestanie być potrzebny, jest nauczyciel. Ale i rola nauczycieli się przez cały czas będzie zmieniać, bo ciągle trzeba uczyć młodych nowych rzeczy. Może macie wrażenie, że nauczycie się czegoś i to wam wystarczy na całe życie. Jesteście w błędzie. Będziecie musieli uczyć się przez całe życie. – mówił do studentów premier Buzek. Profesor poruszył temat rangi procesu bolońskiego, jednolitego kształcenia na studiach w wymiarze europejskim oraz rozwijającej się mobilności studenckiej. Jerzy Buzek podkreślił także zasadność funkcjonowania takich uczelni jak PWSZ w Pile, ich praktycznego kształcenia dualnego w systemie akademickim.

Wieczorem prof. Jerzy Buzek spotkał się z mieszkańcami Wągrowca oraz powiatu Wągrowieckiego. Głównym wątkiem była Europa samorządowa. Pan profesor mówił m.in. o początkach i rozwoju Unii Europejskiej, o możliwych 5. wariantach jej rozwoju, a także o niebezpieczeństwie powstania Europy dwóch prędkości. Nie zabrało też pytań z Sali, m.in. dotyczących ostatnich działań polskiego rządu. Na zakończenie wizyty, z rąk burmistrza Wągrowca Krzysztofa Poszwy, premier Buzek otrzymał Statuetkę ks. Jakuba Wujka, urodzonego w 1541r. w Wągrowcu, jezuity, doktora teologii, rektora Akademii Wileńskiej oraz rektora kolegium jezuickiego w Poznaniu, autora przekładu Biblii na język polski.

***

Jerzy Karol Buzek – jest profesorem nauk technicznych. W latach 1997–2001 poseł na Sejm III kadencji oraz prezes Rady Ministrów, od 2004 poseł do Parlamentu Europejskiego VI, VII i VIII kadencji, w latach 2009–2012 był przewodniczącym PE. Profesor J. Buzek ukończył studia na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej w 1963 ze specjalizacją inżynieria chemiczna. W 1969 obronił doktorat, habilitował się w 1979. W 1997 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk technicznych. Pracował w: Instytucie Inżynierii Chemicznej Polskiej Akademii Nauk w Gliwicach, Politechnice Śląskiej oraz Akademii Polonijnej w Częstochowie. Przez trzynaście lat w PAN kierował zespołem eksperckim ds. ochrony powietrza. We wrześniu 1980 wstąpił do NSZZ „Solidarność”, został przewodniczącym komisji zakładowej w swoim miejscu pracy. Współtworzył struktury górnośląskie, a następnie działał w Komisji Porozumiewawczej Nauki przy NSZZ „S”.

Marta Łasak

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld/

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld/

Marta Łasak

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld/

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld/

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)