Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Solidarność potrzebna od zaraz

Redaktor admin on 5 Marzec, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Europejski mechanizm ochrony ludności został stworzony w celu udzielania praktycznego wsparcia państwom, które znalazły się w sytuacji kryzysowej i borykają się z jej skutkami. Niestety w obliczu migracyjnej nawałnicy, która dotknęła Unię Europejską, instrument ten wydaje się nieefektywny. W związku z tym, poseł Adam Szejnfeld zwrócił się do Komisji Europejskiej o pilne zajęcie się tym problemem.

W wyniku kryzysu migracyjnego na chwilę obecną o udzielenie pomocy zwróciły się Serbia, Słowenia, Chorwacja i Grecja. – Niestety, do tej pory niewiele ponad połowa państw członkowskich odpowiedziała na wezwanie o pomoc, która zawiera m.in. zaopatrzenie w pościel, odzież, wyposażenie medyczne czy wsparcie fachowców. Ciągle jednak otrzymane środki są niewspółmierne do potrzeb, zaś pilności rozwiązania problemów wzrośnie wraz z nadejściem wiosny i ponownym przyrostem liczby uchodźców przybywających do unijnych bram. Dla przykładu Ateny poprosiły o 26 karetek pogotowia i jak na razie nie otrzymały ani jednej sztuki, zaś spośród 100 tysięcy śpiworów, na które Grecja złożyła zamówienie, dostarczono jedynie ok. 4 tys.. – podkreślił europoseł Adam Szejnfeld w swoim piśmie.

W swoim wystąpieniu do Komisji Europejskiej, poseł Szejnfeld zapytał także, czy przewiduje ona rewizję przepisów dotyczących funkcjonowania Europejskiego mechanizmu ochrony ludności tak, aby zapewnić lepsze funkcjonowanie tego instrumentu.

- Niestety, wiele państw członkowskich pozostaje głuchych na wezwania o pomoc i wsparcie. Solidaryzm międzynarodowy nie działa. W obliczu obecnego kryzysu migracyjnego, nieobligatoryjny charakter pomocy w ramach Europejskiego mechanizmu ochrony ludności być może nie jest wystarczający i potrzebne są także i inne środki - zaznaczył eurodeputowany z Wielkopolski.

***

Europejski mechanizm ochrony ludności ułatwia współpracę w zakresie reagowania na klęski. Uczestniczy w nim 31 państw (27 państw członkowskich UE oraz Chorwacja, Islandia, Liechtenstein i Norwegia). W ramach mechanizmu państwa te łączą zasoby, które można udostępniać krajom na całym świecie dotkniętym klęską. Po uruchomieniu mechanizm zapewnia koordynację działań pomocowych w Unii Europejskiej i poza nią. Działania te koordynuje także Komisja Europejska poprzez Centrum Monitorowania i Informacji. Począwszy od roku 2001, kiedy powstał mechanizm, wykorzystywano go w przypadku klęsk w państwach członkowskich (na przykład podczas pożarów lasów w południowej Europie w 2009 r.) ale również na całym świecie, w tym po trzęsieniach ziemi na Haiti oraz w Chile.

Więcej informacji na temat Europejskiego mechanizmu ochrony ludności:

http://ec.europa.eu/echo/what/civil-protection/mechanism_en

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)