epp5_zps3f8w24ka

Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Sto lat Uniwersytetu

Redaktor admin on 10 Maj, 2019 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Wszechnica Piastowska, późniejszy Uniwersytet Poznański, obchodzi w tym roku 100 lat istnienia. Z tej okazji Senaty Uniwersytetów Adama Mickiewicza, Medycznego, Przyrodniczego oraz Akademii Wychowania Fizycznego, zorganizowały uroczyste posiedzenie. Wśród uczestników uroczystości byli przedstawiciele świata nauki, kultury, sztuki, mediów, biznesu i polityki. Gościem honorowym był Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej. Podczas obchodów nie mogło zabraknąć także absolwenta UAM, europosła Adama Szejnfelda.

Uniwersytet to poważny problem, europejski problem. Czasami w latach spokoju wydaje się po prostu uczelnią, gdzie uczą się studenci, wykładają profesorowie i doktorzy, ale bywają takie momenty, kiedy uświadamiamy sobie, że uniwersytety to rdzeń Europy, że to gwarancja wolności, to przestrzeń publiczna, bez której żadna demokracja nie jest w stanie przetrwać – powiedział do zgromadzonych Donald Tusk.

Współczesny świat ewoluuje w bardzo szybkim tempie, aby dorównać mu kroku musimy w naszych szkołach wyższych nauczać nowoczesnymi metodami o tym co już wiemy, ale również o tym jak poszukiwać i samemu dochodzić do nowych rozwiązań. To innowacyjne umysły, tak jak innowacyjna gospodarka, będą decydowały o sile Polski na arenie europejskiej i światowej w obecnym wieku – uważa eurodeputowany Adama Szejnfeld.

Uniwersytet Poznański był jedną z sześciu uczelni, które działały na terenie II RP i szybko stał się wiodącą jednostką na ziemiach zachodnich. Jego inauguracja miała miejsce 7 maja 1919r. W trakcie II wojny światowej kontynuatorem myśli uczelni był utworzony w Warszawie tzw. tajny Uniwersytet Ziem Zachodnich, współtworzony przez poznańskich wykładowców. Po zakończeniu wojny UP wznowił swoją działalność, jednak nowe władze podjęły decyzję o podziale szkoły na kilka mniejszych, przez co powstały Akademia Medyczna (obecnie Uniwersytet Medyczny), Wyższa Szkoła Rolnicza (teraz Uniwersytet Przyrodniczy) oraz Akademia Wychowania Fizycznego. Pozostałe wydziały zyskały nową nazwę – Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Z tych też powodów rektorzy wszystkich uczelni wspólnie świętują urodziny Uniwersytetu Poznańskiego. Podczas tegorocznych uroczystości oprócz wspólnego posiedzenia senatów uczelni, w ramach obchodów odbył się również uroczysty pochód oraz wkopanie kapsuły czasu, która ma zostać otwarta na 200-lecie uczelni. Przez cały miesiąc jubileuszowych obchodów będą odbywać się także liczne wykłady, a w dniach 7-8 czerwca będzie miął miejsce Festiwal Jubileuszowy dla Miasta i mieszkańców – 100 lat razem!

#Poznań #Wielkopolska #UAM #UniwersytetMedyczny #AWFPoznań#UniwersytetPrzyrodniczy # UMP #UPP #Wybory #UniaEuropejska #EPP#EPL #ParlamentEuropejski @PoselSzejnfeld #Szejnfeld #AdamSzejnfeld#KoalicjaEuropejska #PrzyszłośćPolski #WielkiWybór#PlatformaObywatelska #KoalicjaObywatelska #Konstytucja#100miliardówWiecej

źródło: inf. własna, tenpoznan.pl oraz tvn24.pl

Marta Łasak
asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl
www.facebook.comPoselSzejnfeld
www.twitter.comszejnfeld
www.instagram.com

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)