Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Szejnfeld gościem Konwentu BCC

Redaktor admin on 9 Grudzień, 2009 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

szejnfeld-idzie

Do tej pory udało się wprowadzić kilkadziesiąt długo oczekiwanych przez przedsiębiorców zmian w polskim prawie gospodarczym. „Pakiet na rzecz przedsiębiorczości” rzeczywiście działa i przynosi zamierzone efekty. Teraz pracuję nad kolejnymi ustawami, nie można bowiem spocząć na laurach. Zbyt dużo zmian zostało jeszcze do zrobienia – powiedział podczas Konwentu BCC , który obył się 9 grudnia br. w Warszawie, poseł Adam Szejnfeld.

Wprowadzona przez „Pakiet na rzecz przedsiębiorczości” reforma polskiego prawa gospodarczego, to największy kompleksowo przygotowany projekt nowelizacji tej gałęzi prawa, realizowany w Polsce od 20 lat. Pakiet który na samym początku liczył 9 ustaw rozrósł się w ciągu ostatnich dwóch lat do ponad 30 projektów, z których ok. 20 weszło już w życie. Powoli udaje się również wprowadzać w życie jego główne przesłanie a mianowicie zwiększenia zaufania obywatela do państwa i państwa do obywatela. Takie zmiany w podejściu do władzy, urzędów, urzędników, aby były zauważalne wymagają jednak czasu. Przysłowiowy paragraf można zmieniać szybko, ale stosowanie nowych przepisów zgodnie z nowym duchem prawa nie zmienia się w jednej chwili. Cieszy mnie jednak, iż przedsiębiorcy i obywatele już zauważają pozytywne strony wprowadzanych zmian – powiedział Adam Szejnfeld.

Właśnie wczoraj Rada Ministrów przyjęła kolejny projekt ustawy – o świadczeniu usług, a obecnie inny projekt, tzw. Wielkie sprzątanie, jest opiniowany przez organizacje gospodarcze. To wszystko wskazuje, ze prace nad prawem gospodarczym nadal trwają – mówił poseł Adam Szejnfeld.

Obecnie w Ministerstwie Gospodarki, w rządzie, bądź już w Sejmie trwają prace nad kolejnymi projektami „Pakietu na rzecz przedsiębiorczości”. Są to:

1. ustawą o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców,
2. ustawą o świadczeniu usług,
3. ustawą o odpowiedzialności urzędniczej,
4. ustawą o systemie promocji gospodarki,
5. ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczej,
6. ustawą o systemie zgodności,
7. ustawą Prawo probiercze,
8. ustawa o podpisach elektronicznych,
9. systemem racjonalizacji i konsolidacji instytucji kontrolnych w Polsce,
10. założenia do ustawy o inwestycjach liniowych.

ZAŁĄCZNIK:

Co do tej pory wprowadził do polskiego systemu prawa Pakiet Szejnfelda?

1. Domniemanie uczciwości podatników, 2. Partnerstwo publiczno-prawne, 3. Upadłość konsumencką, 4. Zawieszenie działalności gospodarczej, 5. Rozszerzoną wiążącą interpretację prawa na wszystkie obowiązki publiczno-prawne, w tym: • dorozumiana zgoda na wniosek przedsiębiorcy w zakresie wiążącej interpretacji prawa, 6. Ograniczenie zakresu i zasad kontroli przedsiębiorców, w tym: • obowiązek zawiadomienia o kontroli, • obowiązek powiadomienia o prawach i obowiązkach kontrolowanego, • prawo wniesienia skutecznego sprzeciwu wstrzymującego kontrolę, • przepadek dowodów zebranych ze złamaniem prawa, • zakaz przeprowadzania jednocześnie więcej niż jednej kontroli, • skrócenie maksymalnego czasu trwania kontroli. 7. Jedno okienko 8. Zero okienka 9. Zakaz żądania dodatkowych dokumentów oraz nakaz przyjmowania wniosków i podań niekompletnych, 10. Zmniejszenie kapitału zakładowego spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych, 11. Likwidację obowiązku przekształcania spółek cywilnych w spółki prawa handlowego, 12. Likwidację zasady walutowości – wprowadzenie prawa rozliczania się przedsiębiorców w dowolnej walucie, a nie tylko w złotym (tzw. euro przed euro), 13. Ułatwienie w rozliczaniu się mikroprzedsiębiorców i małych firm z fiskusem (podniesienie progu obrotów do 1.2 mln euro), 14. Praktyki absolwenckie 15. Ograniczenia w stosowaniu tymczasowego aresztowania, 16. Ułatwienia w organizowaniu i funkcjonowaniu izb gospodarczych.

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)