Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Szejnfeld o gospodarce w Meksyku

Redaktor admin on 6 Październik, 2012 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

„Dni Polski w Meksyku” – pod takim hasłem zorganizowano w dniach 1-4 października rządowo–parlamentarną wizytę z udziałem delegacji polskich przedsiębiorców w Meksyku. Delegacji przewodniczyli: pani Beata Stelmach, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz poseł Adam Szejnfeld, przewodniczący sejmowej Komisji Skarbu Państwa oraz wiceprzewodniczący Polsko-Meksykańskiej Grupy Parlamentarnej. W ramach programu delegacja wzięła udział m.in. w Polsko – Meksykańskim Forum Ekonomicznym, pt.: „Polska. Brama do Europy” oraz w Forum Gospodarczym poświęconym problematyce poszukiwań i wydobyciu gazu łupkowego. Ważnym punktem programu była także promocja Polski podczas „Dni Polskich” na Międzynarodowym Festiwalu Cervantino w Guanajuato. W ramach pobytu odbyto także szereg ważnych spotkań z przedstawicielami rządu i parlamentu Meksyku oraz z meksykańskimi przedsiębiorcami. Odrębnym punktem programu była narada ekonomiczna przedstawicieli polskich placówek dyplomatycznych w Ameryce Łacińskiej poświęcona wypracowaniu strategii rozwoju stosunków Polski z krajami tego regionu.

W skład delegacji oprócz posła Szejnfelda i minister Stelmach wchodzili przedstawiciele polskich firm z branż, m.in: farmaceutycznej, motoryzacyjnej, spożywczej, ochrony środowiska, czy paliwowej (w tym spółki należące do grup Lotosu, Orlenu i PGNiG). Uczestnicy biznesowych i politycznych spotkań byli zgodni, że obecny poziom wymiany handlowej oraz gospodarczych stosunków polsko-meksykańskich, pomimo stałego wzrostu, nie odzwierciedla potencjału obu krajów. Światowy kryzys i interesy rozwijających się społeczeństw Polski i Meksyku powodują więc, iż należy podjąć wszelkie starania na niwie politycznej i gospodarczej, aby doprowadzić do zwiększenia wzajemnej wymiany handlowej oraz ilości inwestycji bezpośrednich – uważa poseł Adam Szejnfeld.

Podczas obrad Forum Ekonomicznego poseł Adam Szejnfeld stwierdził, że kryzys powinien nauczyć nas dywersyfikacji wymiany handlowej. Meksyk w swoich stosunkach gospodarczych zbyt uzależniony jest od Stanów Zjednoczonych, Polska natomiast od wymiany z krajami Unii Europejskiej. Czas więc na zwiększenie dywersyfikacji wymiany obu państw, by dokonać wzmocnić bezpieczeństwo gospodarcze na przyszłość. To może łączyć interesy i Polski i Meksyku zwracając nasze kraje ku sobie. Ostatnio Polska uaktywniła się w Azji i Rosji, teraz czas na Amerykę Łacińską, która jest naszą ziemią do odkrycia – dodał. Poseł podkreślał również znaczenie wzajemnych inwestycji zagranicznych, które są nadal niewielkie, ale ich wzrost mógłby pociągnąć także zwiększenie wymiany handlowej. Beata Stelmach powiedziała natomiast, że na polsko-meksykańskie relacje gospodarcze “należy patrzeć w dłuższej perspektywie”. „Na razie jest to praca u podstaw, a osiągnięte do tej pory wyniki w handlu stanowią jedynie punkt wyjścia do rozwijania współpracy na miarę potencjału Polski i Meksyku”.

Polski „pas łupkowy” rozciąga się od wybrzeża Polski, między Słupskiem a Gdańskiem, w kierunku Warszawy, aż po Lublin i Zamość, czyli od wybrzeża na północy do granic na południowym wschodzie kraju – mówił natomiast na forum łupkowym poseł Adam Szejnfeld. Szacunki amerykańskie mówią o wielkości zasobów na poziomie ok. 5,3 bln m3, szacunki polskie określają te zasoby na 350 – 800 mld m3 (Polski Instytut Geologiczny), ale inne instytucje szacują złoża nawet na ok. 2 bln m3. Wykonano już 111 nowych odwiertów poszukiwawczych (koszt jednego to ok. 15-20 mln $USA). Największe polskie spółki z branży paliwowej i energetycznej, ale także i wydobywczej, zawiązały konsorcjum, które na wstępie zamierza zainwestować w poszukiwania kwotę ok. 1,7 mld zł, tj. ponad 500 mln $USA. Ich celem jest wybudowanie trzech kopalni gazu na północy Polski. Prowadzone są także programy edukacyjne i promocyjne wykorzystania gazu lupowego w naszym kraju. Powstał np. projekt Blue Gas – Polski Gaz Łupkowy – umowa Narodowego Centrum Badan i Rozwoju oraz Agencji Rozwoju Przemysłu z budżetem mln zł (ok. 150 mln $ USA) – kontynuował poseł Adam Szejnfeld przedstawiając sytuację w Polsce. W swoim wystąpieniu odniósł się także do gazowej sytuacji na świecie, szczególnie w Ameryce Łacińskiej oraz Azji oraz zaprezentował sytuację w krajach Unii Europejskiej.

Podobnie ciekawe jak konferencje gospodarcze były spotkania polityczne, m.in. z wiceministrem spraw zagranicznych, wiceministrem gospodarki, wiceministrem energetyki, doradcą prezydenta elekta Meksyku oraz z meksykańskimi parlamentarzystami z przewodniczącym Komisji ds. Europejskich Senatu na czele. Odbyto również konferencje prasowe oraz liczne rozmowy z przedstawicielami meksykańskiego biznesu. Osobnym wydarzeniem była narada ekonomiczna przedstawicieli polskich placówek w Ameryce Łacińskiej z udziałem przedstawicieli polskiego biznesu. Naradę poprowadzili minister Beata Stelmach oraz poseł Adam Szejnfeld.

Równie ważną dla rozwoju spraw gospodarczych jest promocja Polski poprzez kulturę. Przeprowadzono ją podczas słynnego Festiwalu w Guanajuato. Koncert „Rock Jazz Chopin” z udziałem takich artystów jak Leszek Możdżer, Karol Radziwonowicz, Anna Serafińska, czy Anna Maria Jopek otworzył największą kulturalną imprezę Ameryki Łacińskiej – czterdziestą edycję Międzynarodowego Festiwalu Cervantino. Koncert inauguracyjny, Rock Jazz Chopin, przygotowany został przez Stołeczną Estradę, z udziałem takich artystów jak Leszek Możdżer, Karol Radziwonowicz, Anna Serafińska, zgromadził ponad pięciotysięczną publiczność, która przyjęła spektakl entuzjastycznie. W kolejnych dwudziestu dniach festiwalu meksykańska publiczność spotka się z Leszkiem Możdżerem, Mariuszem Patyrą, Royal String Quartetem, Anną Marią Jopek. Publiczność teatralna zobaczy Macbetha w interpretacji Teatru Pieśni Kozła. Na dziedzińcu zabytkowego budynku Parlamentu Stanu Guanajuato otwarta została także wystawa plakatów Rafała Olbińskiego zatytułowana Magia opery. Główny plac miasta gości natomiast wystawę fotograficzną „W sercu Europy”, prezentującą zdjęcia z trzech krajów – gości honorowych festiwalu. Z okazji polskiego udziału w festiwalu została wydana antologia zatytułowana „Pochwała polskiego opowiadania”, w wyborze Sergio Pitola, która będzie miała publiczną premierę 20 października. Pomiędzy 10 a 15 października zaprezentowany zostanie również cykl polskich filmów. Kształt tegorocznej polskiej prezentacji powstał w wyniku ustaleń pomiędzy meksykańskimi partnerami a polskimi ministerstwami Spraw Zagranicznych oraz Kultury I Dziedzictwa Narodowego, a zorganizowany został dzięki staraniom Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ oraz Ambasady RP w Meksyku.

W otwarciu festiwalu oprócz minister Beaty Stelmach oraz posła Adama Szejnfelda uczestniczyli gubernator stanu Guanajuato, Miguel Márquez Márquez, gubernator stanu Sinaloa, krajowego gościa honorowego festiwalu, Mario López Valdez, Consuelo Sáizar, przewodnicząca Narodowej Komisji ds. Kultury (odpowiednik ministerstwa kultury Meksyku), Martin Eichtinger, Dyrektor Generalny ds. Kultury Federalnego Ministerstwa ds. Europejskich i Międzynarodowych Austrii, ambasadorowie Austrii, Polski i Szwajcarii oraz przedstawiciele władz lokalnych z burmistrzem miasta Guanajuato, Edgarem Castro Cerrillo. Wydarzenie było obecne we wszystkich krajowych i latynoamerykańskich środkach masowego przekazu, dzięki czemu polska obecność została zaznaczona nie tylko w Meksyku, ale w całym regionie Ameryki Łacińskiej.

****

Meksykańskie Stany Zjednoczone należą do najbardziej rozwiniętych gospodarczo i stabilnych politycznie państw regionu Ameryki Łacińskiej. Według danych MFW, Meksyk stanowi 14. gospodarkę świata pod względem wielkości PKB i zajmuje 4. miejsce pod względem wysokości PKB per capita w Ameryce Łacińskiej. Meksyk jest liderem regionalnym pod względem eksportu i drugim, po Brazylii odbiorcą inwestycji zagranicznych w Ameryce Łacińskiej. Jest też członkiem NAFTA, WTO, OECD i G-20 oraz należy do wąskiej grupy krajów nowo uprzemysłowionych. Raport banku Goldman Sachs z 2010 r. przewiduje, że w 2050 r. Meksyk będzie 6. gospodarką świata, po Chinach, USA, Indiach, Japonii i Brazylii.

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)