Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Szejnfeld o PPP w Brukseli

Redaktor admin on 18 Marzec, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Firmy europejskie są bardzo aktywne na rynku PPP w krajach Unii, ale także i poza granicami Wspólnoty, zarówno w zakresie finansowania określonych przedsięwzięć, jak i ich wykonawstwa oraz późniejszego zarządzania. Tego typu inicjatywy mają charakter wieloletni, stąd bardzo istotne jest zapewnienie bezpiecznego i stabilnego otoczenia prawnego PPP w krajach członkowskich, a także w krajach trzecich, w których inwestują unijne przedsiębiorstwa – uważa poseł Adam Szejnfelda. Eurodeputowany z Wielkopolski, autor obecnie obowiązującej w Polsce ustawy o PPP, która powstała w ramach „Pakietu Szejnfelda”, znany jest od lat z popierania i promowania tej formy realizacji przedsięwzięć. Temat PPP był przedmiotem obrad Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO), której członkiem jest eurodeputowany z Wielkopolski. Zajmie się nim również Komisja Handlu Międzynarodowego, w której pracuje poseł Szejnfeld.

Poseł Szejnfeld zaznaczył, że Unia powinna w stosunkach zewnętrznych dbać o zagwarantowanie swoim firmom pewności w realizacji długoletnich umów PPP. Zaznaczył jednak, iż także w samej Europie są kraje członkowskie, które mają różny stosunek do partnerstwa publiczno-prawnego, a to jest szczególnie cenna forma wspierania rozwoju. Powinniśmy więc w Unii Europejskiej również przyjmować rozwiązania korzystne dla PPP – uważa poseł Adam Szejnfeld. Dzisiaj dyskutujemy o PPP w kontekście polityki handlowej i inwestycyjnej UE. Nie możemy jednak zapominać, że wiele jest również do zrobienia w tym zakresie także w na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej, gdzie nadal istnieją znaczne różnice między poszczególnymi państwami członkowskim w sposobie regulowania inicjatyw publiczno-prywatnych - podkreślił europoseł Szejnfeld.

W projekcie swojego stanowiska Komisja IMCO wzywa Komisję Europejską do zapewnienia, by unijne umowy handlowe obejmowały warunki konieczne do umożliwienia europejskim przedsiębiorstwom konkurowania na równych zasadach z lokalnymi przedsiębiorstwami za granicą. Chodzi tutaj między innymi zarówno o dostęp do usług, jak i jasne oraz wyważone zasady dostępu do informacji przetargowych, a także kryteriów udzielania zamówień. W swoim projekcie Komisja podkreśla również, że przejrzystość ma szczególne znaczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Konieczne jest także zapewnienie skutecznej ochrony inwestycji i aktywów gospodarczych należących do przedsiębiorstw europejskich w ramach PPP poza UE.

***

Partnerstwo publiczno-prywatne jest formą długoterminowej współpracy sektora prywatnego i publicznego przy przedsięwzięciach mających na celu realizację zadań publicznych. Celem współpracy jest osiągnięcie obopólnych korzyści zarówno w wymiarze celów społecznych, jak i komercyjnych danego przedsięwzięcia. Szerokie stosowanie PPP może przyczynić się do znacznych oszczędności w wyniku obniżki kosztów inwestycyjnych i kosztów świadczenia usług użyteczności publicznej.

Hanna Łuczkiewicz

Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)