Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Szejnfeld przewodniczy debacie o handlu z Koreą

Redaktor admin on 6 Luty, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld, który pełni w Parlamencie Europejskim funkcję Stałego Sprawozdawcy ds. Stosunków Handlowych UE – Korea Południowa, przewodniczył w dniu 05.02.br. posiedzeniu Grupy Monitorującej Komisji Handlu Zagranicznego ds. Stosunków Handlowych UE-Korea Południowa: Po niemal czterech latach od wejścia w życie porozumienia o wolnym handlu między Unią a Koreą, możemy śmiało powiedzieć, że umowa ta jest bardzo korzystna dla Europy. To nie tylko powód do zadowolenia, ale również zachęta do podejmowania dalszych działań na rzecz liberalizacji handlu i zawierania kolejnych umów handlowych z naszymi azjatyckimi partnerami, w niedalekiej przyszłości m.in. z Wietnamem i Japonią - podkreślił eurodeputowany z Wielkopolski.

Podczas posiedzenia Grupy Monitorującej głos zabrał również zaproszony przez posła Szejnfelda Peter Berz, szef Departamentu ds. Dalekiego Wschodu w Dyrekcji Generalnej ds. Handlu Komisji Europejskiej, który w sposób szczegółowy odpowiedział na pytania zadane przez eurodeputowanych oraz doradców ds. polityki handlowej wszystkich grup politycznych PE. W swojej wypowiedzi, podkreślił on, że mimo iż wdrażanie umowy w życie przebiega prawidłowo zarówno po stronie UE, jak i Korei Południowej nadal są pewne kwestie, które wymagają wyjaśnienia lub rozwiązania. Mało tego, im lepsze są wyniki wzajemnych stosunków gospodarczych, zwłaszcza dla Unii, tym sztywniejsze stanowisko wydaje się prezentować strona koreańska w aspekcie koniecznych do dalszego rozstrzygania spraw. Z przedstawicielem Komisji Europejskiej zgodził się również poseł Szejnfeld:

- Także z moich rozmów z Ambasadorem Korei Południowej przy UE wynika, że rosnący deficyt w handlu z Unią budzi niepokój Seulu. Niestety, coraz częściej dochodzą do mnie także sygnały, że europejscy eksporterzy napotykają na nowe bariery pozataryfowe, które są niezgodne przepisami lub celami umowy o wolnym handlu. Dlatego uważam, że proces wdrażania porozumienia należy monitorować na bieżąco, aby z wyprzedzeniem reagować na ewentualne nieprawidłowości lub opóźnienia. W tym celu zaprosiłem przedstawicieli różnych branż i sektorów do przedstawienia swoich opinii na temat ewentualnych trudności pojawiających się w handlu z Koreą Południową - dodał poseł Szejnfeld. Trzeba pamiętać, że to, w jaki sposób Brukseli uda się doprowadzić do prawidłowego wdrożenia i przestrzegania zapisów umowy przez Koreą, będzie miało znaczenie przy implementacji kolejnych porozumień handlowych. Można by rzec, że jest to test wiarygodności dla polityki handlowej UE – mówił podczas wysłuchania poseł Szejnfeld.

Wśród tematów poruszonych w trakcie posiedzenia Grupy Monitorującej znalazł się również kwestia wrażliwa politycznie dotycząca sposobu traktowania towarów wyprodukowanych w obszarze przemysłowym Kaesŏng, położonym nie na terenie Korei Południowej, lecz na terytorium Korei Północnej. Przedsiębiorstwa funkcjonujące w ramach tego obszaru korzystają z taniej siły roboczej z Korei Północnej oraz kapitału i technologii Korei Południowej. Jest to więc problem do rozstrzygnięcia w kolejnych turach rozmów.

***

Umowa o wolnym handlu między Unię Europejską i Koreę Południową weszła w życie w 1 lipca 2011 r. Przewiduje ona stopniowe zniesienie praktycznie wszystkich barier taryfowych pomiędzy stronami, wielu barier pozataryfowych, a także wzajemne zwiększenie dostępu do rynków w zakresie inwestycji i świadczenia usług.

Statystki dowodzą, że umowa jest niezwykle korzystna dla Unii Europejskiej. Jeżeli porówna się rok poprzedzający rozpoczęcie stosowania umowy o wolnym handlu z drugim rokiem jej wykonywania, deficytowy bilans handlowy z Koreą w wysokości 20 %, czyli -7,4 mld EUR, zmienił się w nadwyżkę wynoszącą 6 %, czyli 2,3 mld EUR. W 2013 r. po raz pierwszy w ciągu ostatnich 15 lat UE osiągnęła nadwyżkę handlową z Koreą w wysokości 4 mld euro.

Joanna Jeżyk

Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)