Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Szejnfeld rozpoczął kolejne konsultacje społeczne

Redaktor admin on 29 Wrzesień, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Szejnfeld zwrócił się do niemal 150-u polskich organizacji pozarządowych, w tym organizacji gospodarczych, związkowych i konsumenckich, z prośbą o zajecie stanowiska wobec negocjowanego Porozumienia w sprawie Handlu Usługami TiSA (ang. Trade in Services Agreement). Celem tej umowy międzynarodowej jest liberalizacja handlu usługami pomiędzy 51 krajami, w tym Unią Europejską.

- Nie ulega żadnej wątpliwości, iż jest to jedno z najważniejszych porozumień międzynarodowych, które, jeśli zostanie wprowadzone w życie, będzie miało istotny wpływ na kształt międzynarodowej wymiany gospodarczej.  Także w Polsce przyszedł czas na poważną i rzetelną debatę na temat korzyści, ale także wyzwań związanych z TiSA - uważa eurodeputowany z Wielkopolski. – Dlatego jako członek Komisji Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego, poprosiłem potencjalnie zainteresowane organizacje w Polsce o przedstawienie swoich opinii, sugestii, a także ewentualnych postulatów dotyczących prowadzonych negocjacji – informuje o swojej inicjatywie europoseł Adam Szejnfeld.

- Usługi odgrywają coraz istotniejszą rolę w gospodarce światowej oraz stanowią centralny element gospodarki poszczególnych krajów członkowskich. Unia Europejska jest dzisiaj największym na świecie eksporterem usług, a ten europejski sektor zatrudnia dziesiątki milionów pracowników. Przewiduje się, że dzięki TiSA unijnym firmom łatwiej będzie eksportować usługi do innych krajów, co z kolei przełoży się na wzrost gospodarczy i większe zatrudnienie. Natomiast umożliwienie firmom spoza Unii świadczenia usług na naszym terenie przyczyni się do zwiększenia wyboru dla konsumentów i przedsiębiorstw oraz do obniżenia cen oferowanych usług – zaznacza eurodeputowany z Wielkopolski.

- W moim przekonaniu, z uwagi na znaczenie tego porozumienia dla gospodarki światowej, należy przyjrzeć się proponowanym warunkom umowy i ewentualnym ich konsekwencjom dla poszczególnych sektorów już teraz, w trakcie negocjacji, a nie dopiero na etapie oceny procesu jej wdrażania – dodaje poseł  Szejnfeld. - Zachęcam również te organizacje, do których nie udało mi się dotrzeć, do zajęcia stanowiska i przesyłania odpowiedzi na dwa poniższe pytania na adres: adam.szejnfeld@ep.europa.eu.

  1. Czy w przekonaniu Państwa organizacji Porozumienia w sprawie handlu usługami stanowi szansę czy zagrożenie dla europejskiej, w tym dla polskiej gospodarki oraz poszczególnych sektorów i branż?

  1. Jeśli umowa ta postrzegana jest przez Państwa organizację jako potencjalne zagrożenie to, w jakim zakresie oraz jakie działania powinny zostać podjęte przez negocjatorów Unii Europejskiej, aby zagwarantować europejskiej, także polskiej gospodarce, w tym poszczególnym sektorom i branżom, odpowiednie warunki dla utrzymania równej konkurencji?

***

Porozumienie TiSA ma za zadanie ułatwić i usprawnić rynek wymiany usług na obszarze 25 negocjujących TiSA podmiotów: Unia Europejska (liczona jako 28 państw członkowskich) oraz Stany Zjednoczone, Kanada, Japonia, Szwajcaria, Turcja, Izrael, Norwegia, Korea Południowa, Tajwan, Hongkong-Chiny, Australia, Meksyk, Chile, Peru, Nowa Zelandia, Kolumbia, Panama, Kostaryka, Pakistan, Islandia, Liechtenstein, Mauritius i Urugwaj. W sumie TiSA będzie obejmować rynki usługowe 51 krajów WTO, które stanowią łącznie około 70% światowego handlu usługami. Grupa ta reprezentuje szereg gospodarek rozwiniętych i rozwijających się.

Więcej informacji w na temat TiSA można znaleźć na poniższych stronach internetowych:

Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Handlu

http://ec.europa.eu/trade/policy/in-focus/tisa/questions-and-answers/index_pl.htm

Ministerstwo Gospodarki RP

http://www.mg.gov.pl/Wspolpraca+miedzynarodowa/Miedzynarodowe+organizacje+gospodarcze/WTO/Porozumienie+w+sprawie+handlu+uslugami+TiSA

Hanna Łuczkiewicz

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)