Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Szejnfeld w interesie małych firm

Redaktor admin on 11 Kwiecień, 2011 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Polskich przedsiębiorców nadal obciąża wiele obowiązków biurokratycznych. Szczególnie wiele spraw związanych jest ze środowiskiem naturalnym, dlatego poseł Adam Szejnfeld wystosował zapytanie poselskie do Ministra Środowiska w sprawie obowiązków sprawozdawczych wynikających ze znowelizowanej ustawy o odpadach. Poseł zwraca uwagę na utrudnienia oraz zagrożenia, szczególnie  dla małych i średnich przedsiębiorstw, związane z obowiązkiem sprawozdawczym wynikającym ze znowelizowanej ustawy o odpadach, a także związanych z niewystarczającą informacją dotyczącą składania zbiorczego zestawienia danych o rodzajach i ilości odpadów wytworzonych przez firmę.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw z dnia 22 stycznia 2010 r. każdy przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć w urzędzie marszałkowskim zbiorcze zestawienie danych o rodzajach i ilości odpadów wytworzonych przez jego firmę.

Organizacje gospodarcze oraz przedsiębiorcy podnoszą, iż obowiązki sprawozdawcze związane ze znowelizowaną ustawą o odpadach stwarzają bariery administracyjne i biurokratyczne prowadzenia działalności gospodarczej. Wywołują także znaczne koszty, zwłaszcza w sektorze MSP, bowiem większość małych firm nie potrafi samodzielnie wypełnić sprawozdania i musi zlecać to odpłatnie wyspecjalizowanym podmiotom. Organizacje podnoszą także zaniepokojenie konsekwencjami finansowymi (spóźnienie lub nie złożenie zestawienia niesie ze sobą karę w wysokości 10.000 zł), jakie dotykają przedsiębiorców, w związku z nieterminowym złożeniem 11-stronnicowego formularza. Problem jest bardzo poważny, ponieważ dotyczy on około 2 mln polskich przedsiębiorstw. Także małe, często jednoosobowe firmy zajmujące się np. handlem, wytwarzają szkodliwe odpady, jak żarówki, świetlówki, tonery. W ich przypadku otrzymanie kary wynoszącej 10 tys. zł, może spowodować bankructwo firmy. Warto także wspomnieć, że obowiązek statystyki i informacji sprawozdawczej realizują również firmy utylizacyjne, które odbierają odpady od przedsiębiorców.- napisał Poseł Szejnfeld.

Ponadto, osoby zgłaszające do mojego Biura Poselskiego podnosząc problemy związane z zaistniałą sytuacją, najczęściej uskarżają się nie tylko na ilość stron w formularzu zgłoszeniowym i trudności z jego wypełnieniem, ale także na brak odpowiedniej polityki informacyjnej dotyczącej obowiązku składania sprawozdania o wytworzonych odpadach, także przez małe i średnie przedsiębiorstwa – zaznaczył poseł Adam Szejnfeld.

Poseł zapytał Ministra, m.in. czy wspomniany obowiązek sprawozdawczy jest wymogiem prawa Unii Europejskiej, czy nie można byłoby znieść tego obowiązku, a jeśli nie ma takiej możliwości, to czy nie można byłoby zmienić oraz uprościć wspomnianych obowiązków, w tym samego formularza, oraz zmniejszyć nałożonych kar za nie wypełnieniem obowiązków w terminie.

Marta Łasak

Biura Posła Adama Szejnfelda

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)