Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

UE – AKP

Redaktor admin on 29 Kwiecień, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Rozwoju oraz Delegacji do Komitetu Parlamentarnego CARIFORUM – UE w Parlamencie Europejskim, zwrócił się do Komisji Europejskiej z pytaniem o przyszłość Układu z Kotonu, którego celem jest ograniczenie, a ostatecznie wyeliminowanie ubóstwa oraz stopniowe włączenie państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP) do światowej gospodarki.

Umowa o partnerstwie między UE a grupą państw AKP wygasa w 2020 roku. Chociaż większość unijnych państw nie wypracowała jeszcze oficjalnego stanowiska w sprawie jego przedłużenia, widoczne są tendencje do gruntownej zmiany zasad współpracy z 78 krajami AKP. Wynika to przede wszystkim z przekonania o braku skuteczności i przestarzałości obecnego porozumienia.

- Dotychczasowa współpraca UE-AKP nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, zwłaszcza w porównaniu z innymi umowami o partnerstwie, których UE jest stroną. Co więcej, grupa AKP jest niezwykle zróżnicowana i mimo przeszło czterdziestoletniej historii, nie wykształciła wspólnej tożsamości w stosunkach międzynarodowych. Można mieć nawet wrażenie, iż jako AKP funkcjonuje jedynie w relacjach z Unią. Państwa AKP z kolei, zamiast zacieśniać współpracę, doprowadzają do rosnących podziałów i różnic interesów. Jeżeli nie ulegnie to zmianie dalsze działania grupy jako jednego podmiotu mogą stać się bezzasadne – zaznaczył europoseł z Wielkopolski.

W swoim wystąpieniu do Komisji poseł Szejnfeld zapytał, czy przyszła umowa będzie uwzględniać jak dotychczas kraje AKP jako całość czy jednak zostaną przygotowane osobne porozumienia dla każdego regionu. Eurodeputowany podkreślił też znaczenie Karaibów
- Należy pamiętać, że Karaiby to szczególny region i część leżących tam państw posiada status unijnego terytorium. Zasługują one zatem na specjalne podejście i relacje ze Wspólnotą – uważa eurodeputowany.

***

Polska jest dziesiątym największym partnerem gospodarczym państw AKP wśród krajów UE i ważnym graczem politycznym, co ułatwia jej aktywny udział w przyszłych negocjacjach. Aby wykorzystać tę okazję musi przede wszystkim wyraźnie określić swoje cele i priorytety wobec krajów z Afryki, Karaibów i Pacyfiku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie grupy państw AKP:

http://www.acp.int/

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)