Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Ukraińcy jak Syryjczycy?…

Redaktor admin on 8 Wrzesień, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Aneksja Krymu przez Rosję oraz działania wojenne prowadzone na terytorium wschodniej Ukrainy przez prorosyjskich separatystów dotknęły już kilka milionów osób. Półtora miliona Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia domów i porzucenia całego dorobku życia. Uciekają oni przed śmiercią, prześladowaniami, głodem, chorobami, i biedą. Poseł Adam Szejnfeld zwrócił się do Federici Mogherini, Wysokiej Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa, z pytaniem w sprawie strategii Unii na rzecz stabilizacji sytuacji na Ukrainie.

-Mimo, iż obecnie walki toczą się na obszarze Donbasu, nie możemy wykluczyć ich przeniesienia w bliskiej przyszłości na pozostałe części Ukrainy. Niestety, w obliczu wszystkich innych tragedii dotykających kraje znajdujące się w bliskim sąsiedztwie Unii Europejskiej, zapominamy często, iż za wschodnią granicą Wspólnoty toczy się nadal konflikt zbrojny, który oznacza, że powinniśmy być przygotowani na wszelkie ewentualności z nim związane, czyli także konieczność przyjęcia tysięcy osób uciekających z Ukrainy – podkreślił eurodeputowany z Wielkopolski.

W swoim wystąpieniu do Wysokiej Przedstawiciel, poseł Szejnfeld zapytał, jakie środki zapobiegawcze Unia zamierza wdrożyć, aby zapobiec eskalacji konfliktu na Ukrainie i nie dopuścić do powtórzenia się sytuacji z Syrii, gdzie brak zdecydowanej reakcji wspólnoty międzynarodowej na niezwykle krwawe działania wojenne w tym państwie doprowadziły do uchodźstwa milionów Syryjczyków.

- Można przypuszczać, iż sytuacja w obwodzie donieckim i ługańskim, a także na Krymie, w ciągu najbliższych kilku lat nie ulegnie poprawie, a raczej pogorszeniu z uwagi na dążenia Rosji do zamrożenia konfliktu na wschodzie Ukrainy. Musimy rozpatrywać tę sytuację całościowo i patrzeć dalekosiężnie, nie tylko skupiać się na południu Europy, ale również i na wschodzie- uważa poseł Adam Szejnfeld.

***

Zdaniem władz Ukrainy liczba wewnętrznych uchodźców, czyli osób, które opuściły swoje domy w obawie przed konfliktem zbrojnym, ale nie szukały schronienia poza krajem, wynosi około 1,4 miliona. Natomiast liczbę osób, które opuściły kraj władze w Kijowie szacują na ponad milion.

Według danych Urzędu ds. Cudzoziemców, w 2014 roku o status uchodźcy w Polsce ubiegało się 2318 osób, a w pierwszej połowie 2015 roku - 1506. W 2014 r. Ukraińcy złożyli 18 637 wniosków o zezwolenie na pobyt czasowy, a 11 006 z nich rozpatrzono pozytywnie. Całkowita liczba Ukraińców przebywających legalnie i nielegalnie w Polsce jest trudna do oszacowania, ale może sięgać już kilkaset tysięcy osób.

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)