Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Unia i Afryka – umowa o współpracy

Redaktor admin on 12 Lipiec, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.


Komisja Rozwoju Parlamentu Europejskiego w dniu 12 lipca br. dała pierwsze zielone światło na zawarcie Umowy o Partnerstwie Gospodarczym między Unią Europejską a państwami Południowoafrykańskiej Wspólnoty Rozwoju. - Afryka jest kontynentem wzrostu. Każdego dnia powstają tutaj nowe firmy, a zależność od eksportu surowców systematycznie maleje. Porozumienie o Partnerstwie Gospodarczym jest wyjątkowym instrumentem, który przybliża dwa kontynenty nie tylko politycznie czy humanitarnie, ale przede wszystkim ekonomicznie. Umowa ta powinna jak najszybciej zacząć obowiązywać – zaznaczył po głosowaniach poseł Szejnfeld, który z ramienia Europejskiej Partii Ludowej przygotował opinię do tego porozumienia.

W lipcu 2014 r. Unia Europejska zakończyła negocjacje porozumienia z sześcioma państwami spośród piętnastu należących do Południowoafrykańskiej Wspólnoty Rozwoju (ang. Southern-African Development Community, SADC): Republiką Południowej Afryki, Mozambikiem, Namibią, Botswaną, Lesotho i Suazi. Kraje SADC to zróżnicowana grupa obejmująca zarówno państwa o wyższym średnim dochodzie, jak i te najsłabiej rozwinięte. UE jest ich największym regionalnym partnerem handlowym.

- Dzięki porozumieniu przemysł gospodarek regionu będzie mógł łatwiej ulec dywersyfikacji, jednocześnie zwiększając wartość swoich produktów. Obecnie kraje SADC borykają się z niedoborem m.in. nawozów, maszyn czy elementów przemysłowych, które powinny być łatwo dostępne dla przedsiębiorców. Umowa wyeliminowała cła na wszystkie te towary – podkreśla poseł z Wielkopolski.

Umowa ma na celu wspieranie handlu, integracji regionalnej i stopniowego włączania państw południowej Afryki do gospodarki światowej, a także sprzyjanie ich zrównoważonemu rozwojowi. Porozumienie zawiera kilka elementów zabezpieczających, jak m.in. ochronę sektorów wrażliwych przed europejskimi konkurentami czy możliwość zachowania pewnej swobody przy ochronie krajowych gałęzi przemysłu i rynków rolnych tak, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe. Wyeliminowano także stosowanie subsydiów wywozowych na unijne produkty rolne.

- Oczywiście kluczem do czerpania pełnych korzyści z nowych możliwości dostępu do rynku jest skuteczne wdrożenie umowy. W związku z tym niezwykle istotne będzie dopilnowanie, aby wprowadzono przewidziane struktury i mechanizmy, a także zapewniono przejrzystość ich funkcjonowania. Ważne będzie również promowanie silnych powiązań między przedsiębiorstwami, zwłaszcza aby wspierać afrykański sektor prywatny – podkreślił europoseł.

***

Umowy o partnerstwie gospodarczym (UPG, ang. Economic Partnership Agreement, EPG) to porozumienia międzynarodowe, które będą w przyszłości regulować stosunki gospodarcze między Unią Europejską a krajami. Najbardziej zaawansowane prace dotyczą następujących porozumień:

  • UPG między UE a krajami Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej (ang. Economic Community of West African States, ECOWAS).
  • UPG między UE a krajami Wspólnoty Wschodnioafrykańskiej (ang. East African Community, EAC).
  • UPG między UE a krajami Południowoafrykańskiej Wspólnoty Rozwoju (ang. Southern-African Development Community, SADC).

Umowa o partnerstwie gospodarczym (UPG) między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a państwami SADC został podpisana 10 czerwca br. Obecnie trwa proces jej ratyfikacji przez państwa członkowskie UE i kraje SADC, który powinien się zakończyć jeszcze w tym roku. Na wrzesień br. przewidziane jest głosowanie Parlamentu Europejskiego w sprawie wyrażenia zgody na wejście w życie tego porozumienia. Na podstawie umowy, państwa SADC zyskują całkowity wolny dostęp do rynku unijnego, przy jednoczesnej częściowej (wynoszącej ok. 80%) liberalizacji importu z UE. Wspólnota nigdy wcześniej nie zgodziła się na taki stopień asymetrii w umowach o wolnym handlu.

Więcej informacja na te temat umowy można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej: http://ec.europa.eu/trade/policy/countries-and-regions/regions/sadc/

Hanna Łuczkiewicz

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)