Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Uratowana linia kolejowa

Redaktor admin on 26 Listopad, 2012 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

W ciągu ostatniego miesiąca dużo mówi się na temat możliwości likwidacji linii kolejowej nr 374 Mirosław Ujski – Piła Główna. Informacja o takiej decyzji została zamieszczona miedzy innymi na jednym z branżowych portali dotyczącego kolei. Gdyby ta decyzja okazała się prawdą wiązałoby się to z bankructwem i likwidacją Wytwórni Podkładów Strunobetonowych S.A. w Mirosławiu Ujskim, jednego z największych pracodawców w gminie Ujście, notabene wytwarzającego produktu, które służą także modernizacji linii kolejowych PKP. Z tego powodu poseł Adam Szejnfeld podjął interwencję w tej sprawie w zarządzie PKP w Warszawie. Linia zostanie zachowana.

Poseł Szejnfeld zaznaczył, ze wg wszelkich ekspertów rozwój i modernizacja kolei będzie ważnym punktem rozwoju transportu publicznego nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej. Dlatego warto zwrócić uwagę na problemy, jakie posiadają firmy specjalizujące się w produkcji elementów służących do modernizacji i naprawy linii kolejowych. W tym aspekcie oczywistym jest, iż nie można im likwidować koniecznej do transportu linii kolejowej.

 

W swoim piśmie do Zarządu PKP SA poseł Adam Szejnfeld przedstawił sytuację Wytwórni Podkładów Strunobetonowych S.A. w Mirosławiu Ujskim – nowoczesnej fabryki, specjalizującej się w produkcji na rzecz PKP. WPS S.A. jest firmą z 40-letnią tradycją, która zatrudnia 180 pracowników. W swoim asortymencie produkcyjnym posiada podkłady kolejowe, podrozjazdnice, przejazdy kolejowe i inne materiały na potrzeby Polskich Linii Kolejowych PKP PLK S.A, ale również na potrzeby linii kolejowych w Europie. Działalność jednak tej firmy w dużej mierze jest uzależniona od możliwości wywozu swojej produkcji linią kolejową, o której mowa. 

 

Linia kolejowa nr 374 o długości 14,5 km, była wyremontowana pod koniec lat 80 ub.r. i zdaniem fachowców jej stan techniczny jest zadawalający, wymaga jedynie normalnych nakładów na bieżące utrzymanie. Jej likwidacja byłaby równoznaczna z upadłością Wytwórni Podkładów Strunobetonowych S.A. w Mirosławiu Ujskim, ponieważ ilość wyprodukowanych towarów i sposób jego transportu na specjalistycznym taborze kolejowym, bez linii kolejowej, uniemożliwi im dalszą działalność.

 

Jak ważnym pracodawcą jest Wytwórnia Podkładów Strunobetonowych S.A. w Mirosławiu Ujskim może świadczyć reakcja Radnych Gminy Ujście, którzy wystosowali apel do parlamentarzystów z prośbą o utrzymanie linii Mirosław Ujski – Piła Główna. Na apel i prośbę o interwencję Zarządu Wytwórni odpowiedział poseł Szejnfeld i dzisiaj możemy już powiedzieć, iż żadna likwidacja linii nr 374 nie grozi.

 

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)