Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Uroczysta Rada Miasta Piły

Redaktor admin on 6 Marzec, 2013 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

4 marca 1513 r. król Zygmunt Stary potwierdził nadanie praw miejskich Pile. Miasto co prawda otrzymało już prawa miejskie około pół wieku wcześniej z rąk wojewody kaliskiego Marcina ze Sławska, jednak właśnie datę marcową uznaje się jako początki staszicowskiego grodu. Z tej okazji w RCK Fabryka Emocji odbyła się Uroczysta Sesja Rady Miasta Piły. W uroczystości udział wzięli m.in. prof. dr hab. Tomasz Nałęcz – doradca Prezydenta RP oraz parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy Piły. W gronie gości obecny był także poseł Adam Szejnfeld.

Pięćset laty. Pół tysiąca lat, dwadzieścia pokoleń ludzi, którzy tu pracowali, żyli, działali, ale i walczyli po to, byśmy mogli dzisiaj tu być i czcić jubileusz. Tradycja i pamięć są ważne a le jeszcze ważniejsza jest przyszłości. Wiele dzisiaj na uroczystości jest dzieci i młodych ludzi. Musimy pamiętać, że obecnie to my jesteśmy odpowiedzialni za ich przyszłość. Piła w swojej historii trafiała z rąk do rąk, ale teraz jest wreszcie w dobrych rękach – powiedział poseł Adam Szejnfeld.

Podczas Uroczystej Sesji Rady Miasta Piły odbyło się wręczenie prezydentowi RP Bronisławowi Komorowskiemu honorowego obywatelstwa. Sam uhonorowany nie mógł przybyć na Sesję, jednakże jak zapewnił wszystkich zebranych odbierający tytuł prof. Tomasz Nałęcz – Prezydent zrobi to osobiście już w maju tego roku. Honorowe Obywatelstwo przyznała prezydentowi Rada Miasta Piły podczas XXX Sesji Rady w dniu 26 lutego 2013r. Jak powiedział prof. Nałęcz, dla prezydenta Komorowskiego związki z Piłą, jego pierwsze doświadczenia w demokratycznych wyborach, zapisały się, jako istotne wydarzenia w historii jego działalności politycznej.

W trakcie uroczystej sesji nie odbyło się bez historii, życzeń, refleksji. Po raz pierwszy wręczono też Stypendium Staszicowskie, którego laureatem został dr Paweł Owsianny, z UAM Piła. Na koniec uroczystej sesji odbyła się debata, w której wystąpili czterej historycy – Roman Chwaliszewski, Marek Fijałkowski, Maciej Usurski i Jan Szwedziński – debatując o Pile. Całość zamknął koncert Pilskiej Orkiesrty Rozrywkowej.

Marta Łasak

asystentka posła Adam Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)