Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

USA – UE. Kurs kolizyjny!

Redaktor admin on 23 Wrzesień, 2018 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

- Dziwne jest, że polska polityka zagraniczna, w sytuacji rozpętania przez USA wojny handlowej, mnożenia ataków na jedność Unii Europejskiej, czy podważania funkcjonowania NATO, staje po tronie administracji Donalda Trumpa, a nie po stronie Europy i Europejczyków – uważa europoseł Adama Szejnfeld, który wystąpił w Strasbourgu podczas debaty na temat stosunków Unia Europejska – Stany Zjednoczone.

- Uważam, że interesem zarówno Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, jak i całego demokratycznego świata, jest powrót na drogę globalnej współpracy i współdziałania. Nie ma, moim zdaniem, alternatywy dla tego rozwiązania. – mówił europoseł z Wielkopolski, który uważa, że te dwie potęgi gospodarcze niebezpiecznie dla świata wpłynęły na kurs kolizyjny, co w przyszłości może mieć swoje implikacje już nie tylko w dziedzinie ekonomii, finansów i gospodarki.

- Do niedawna stosunki transatlantyckie były fundamentem wszystkiego co najważniejsze we współpracy na świecie, czyli wspólnych wartości naszej cywilizacji, współpracy i wzrostu gospodarczego oraz rozwoju społecznego, a przede wszystkim bezpieczeństwa międzynarodowego. Niestety, za prezydentury Donalda Trumpa nasze wzajemne relacje uległy znacznemu pogorszeniu… – podkreślił europoseł Szejnfeld.

W Stanach Zjednoczonych, w wyniku realizacji polityki zagranicznej opartej na haśle „America First” w USA zaczęto krytykować szereg inicjatyw wielostronnych, z których kraj ten następnie wycofał się i obecnie dokonuje zmian w kształcie swoich relacji z tradycyjnymi sojusznikami, w tym z UE.

- Wydaje się, że świat, jaki znaliśmy do tej pory, przechodzi powoli do historii. Dzieje się to za sprawą obecnej administracji prezydenckiej w USA. Dość przytoczyć takie przykłady jak rozpętanie wojny handlowej, ataki na jedność Unii Europejskiej, podważanie funkcjonowania NATO, ONZ, w końcu także WTO, no i oczywiście likwidowanie umów o handlu międzynarodowym i usługach czy inwestycjach. Mimo wszystko uważam, że interesem zarówno Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, jak i całego demokratycznego świata, jest powrót na drogę globalnej współpracy i współdziałania. Nie ma, moim zdaniem, alternatywy dla tego rozwiązania. – podkreślił europoseł Szejnfeld.

***

UE i USA stanowią największą więź gospodarczą na świecie (handel dwustronny o wartości 1 bln USD). Niestety, ostatnie dwa lata sprawiły, iż we wzajemnych stosunkach handlowych panuje napięta atmosfera. Z perspektywy UE do nasilenia napięć przyczyniły się co najmniej cztery kwestie:

podjęte przez USA wiosną 2018 r. decyzje o nałożeniu ceł na import stali i aluminium pod pretekstem troski o bezpieczeństwo narodowe oraz odmowa przyznania UE stałego odstępstwa;

stałe blokowanie przez USA nowych nominacji do Organu Apelacyjnego Światowej Organizacji Handlu (WTO), co grozi paraliżem systemu rozstrzygania sporów WTO;

wprowadzenie w 2018 r. ceł antydumpingowych i wyrównawczych na import dojrzałych oliwek z Hiszpanii, co może mieć szersze konsekwencje dla wspólnej polityki rolnej UE;

USA grożą wprowadzeniem ceł na import samochodów i części samochodowych z UE przed wyborami przeprowadzanymi w połowie kadencji.

Co więcej, podejście administracji Donalda Trumpa do kilku międzynarodowych kwestii bezpieczeństwa ujawniło wyraźne różnice w porównaniu z podejściem UE, jako że administracja USA wycofała się z wspólnych uzgodnień wypracowanych przez poprzednie administracje. W maju 2018 r. prezydent Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone odstąpią od porozumienia jądrowego z Iranem i przywrócą przeciw niemu sankcje, które uniemożliwiają firmom z USA prowadzenie działalności w Iranie oraz zakazują firmom zagranicznym (łącznie z przedsiębiorstwami z UE) prowadzącym interesy z Iranem przystępowanie do systemu bankowego i finansowego USA pod groźbą znacznych grzywien. Ponadto, w trakcie prezydentury Donalda Trumpa, USA wycofały się także z szeregu wielostronnych organów i porozumień, w tym z porozumienia paryskiego w sprawie zmiany klimatu, rodzącego się partnerstwa transpacyficznego, Rady Praw Człowieka ONZ (której zarzucają „chroniczną tendencyjność” przeciw Izraelowi) i UNESCO.

Joanna Jeżyk

Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

#USA #StanyZjednoczone #Handel #ONZ #WTO #AmericaFirst #Bezpieczeństwo #NATO #PaktPółnocnoatlantycki #Bruksela #Strasburg #ParlamentEuropejski #UE #UniaEuropejska #EPP #EPL #PlatformaObywatelska #PO #AdamSzejnfeld #PE #EPL #EPP #Polska #Europa #Wielkopolska

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)