Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

UTW – mosty łączące pokolenia…

Redaktor admin on 21 Październik, 2021 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Uniwersytety Trzeciego Wieku to niezwykłe miejsca, to przede wszystkim wspaniałe mosty łączący pokolenia, które pozwalają swoim słuchaczom odnaleźć się w dynamicznie zmieniającym się świecie. Tak zwrócił się do słuchaczy pilskich UTW senator Adam Szejnfeld, który od wielu lat współpracuje z Uniwersytetami Trzeciego Wieku z Wielkopolski. W dniach 19 i 20 października dwa pilskie Uniwersytety Trzeciego Wieku zainaugurowały nowy rok akademicki 2021/2022.

Uroczystość inauguracyjna Nadnoteckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku została otwarte przez panią Izabelę Tobołę, a Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile przez panią prezes Bogumiłę Cybulską. Senator Adam Szejnfeld, uznając wielką rolę tych Uniwersytetów w życiu nie tylko poszczególnych słuchaczy i wykładowców, ale e w aspekcie społecznym, złożył podziękowania za ich pracę i działalność oraz przekazał gratulacje wszystkim zaangażowanym w rozwój ruchu Uniwersytetów Trzeciego Wieku, przekazując jednocześnie słuchaczom, wykładowcom, sponsorom i sympatykom obu UTW w Pile życzenia dobrego zdrowia, niesłabnącego zapału w swojej aktywności oraz wszelkiej pomyślności.

Uroczystości inauguracyjne uświetniły niezwykle ciekawe wykłady, dla Nadnoteckiego Uniwersytetu Trzeciego wieku wygłoszony przez redaktora portalu onet.pl pana Tomasz Sekielskiego, pt. ”Rola Mediów we współczesnym świecie”, a dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pile przez panią prof. Halinę Lorkowską, pt. ”Człowiek czynu, sukcesu i sławy I. J. Paderewski w 80-tą rocznicę śmierci”.

***

Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał we Francji. Utworzył go w 1973 roku profesor nauk społecznych Pierre Vellas. Wkrótce zaczęły powstawać inne uniwersytety we Francji i w innych krajach Europy i świata.  W Polsce pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał już w latach 70, a dokładnie w 1975 roku w Warszawie. Pomysłodawcą jego utworzenia była prof. Halina Szwarz. Uniwersytet działa do dziś i liczy około 1120 członków. Obecnie w Polsce działa blisko 110 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które łącznie zrzeszają 25 tysięcy słuchaczy. Najliczniejszą grupą słuchaczy może się poszczycić UTW z Krakowa, w którym liczba słuchaczy wynosi ponad 1800.

W Polsce powstają trzy typy Uniwersytetów Trzeciego Wieku:

- działające w strukturach pod patronatem wyższej uczelni, kierowane najczęściej przez pełnomocnika rektora danej uczelni,

- powołane przez stowarzyszenia prowadzące działalność popularnonaukową,

- inne, działające przy domach kultury, bibliotekach, domach dziennego pobytu, ośrodkach pomocy społecznej itp.

Anna Karmowska

Dyrektor Biura Senatora Adama Szejnfelda

64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10

Tel. +48 602 738 542.

www.szejnfeld.pl

www.facebook.com/Szejnfeld/

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld/

www.youtube.com/user/AdamSzejnfeld

#UniwersytetTrzeciegoWieku #UTW #Piła #Wielkopolska #Nauka #Seniorzy #Senior #Uniwersytet #Rozwój #Senat #senatorSzejnfeld #Szejnfeld #KolaicjaObywatelska #PlatformaObywatelska

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)