Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Uwolnienie usług

Redaktor admin on 11 Styczeń, 2017 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Komisja Europejska przedstawiła pakiet rozwiązań dotyczących swobodnego przepływu usług na Jednolitym Rynku Europejskim. - Usługi to dwie trzecie unijnej gospodarki i około 90 proc. miejsc pracy. To ogromny potencjał, który niestety w dużej mierze jest marnotrawiony. Bez zniesienia barier ograniczających możliwość zakładania i rozwój europejskich przedsiębiorstw, nie będziemy mieli szansy na podniesienie swojej konkurencyjności na świecie. Czas pokaże, czy przyjęty przez Komisję Europejską pakiet środków rzeczywiście ułatwi przedsiębiorcom i wykwalifikowanym specjalistom świadczenie usług na Jednolitym Rynku Europejskim – uważa poseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego.  

Zaproponowane przez Komisję Europejską rozwiązania mają na celu ułatwienie usługodawcom radzenie sobie z formalnościami administracyjnymi oraz wsparcie państw członkowskich w zidentyfikowaniu nadmiernie uciążliwych lub przestarzałych wymogów nakładanych na przedstawicieli wolnych zawodów w kraju i za granicą.

Najważniejszymi z przedstawionych przez Komisję inicjatyw są:

  • Europejska Karta Usług – EKU („paszport usługowy”)

Uproszczona procedura elektroniczna ma ułatwić przedsiębiorcom oferującym usługi biznesowe (np. firmom inżynieryjnym, konsultantom IT, organizatorom targów) oraz firmom budowlanym dopełnienie formalności wymaganych do świadczenia usług za granicą. Usługodawcy będą mogli załatwiać sprawy w jednym punkcie kontaktowym we własnym kraju i we własnym języku. Punkt kontaktowy w kraju pochodzenia będzie sprawdzać niezbędne dane i przekazywać je do państwa członkowskiego świadczenia usługi. Przyjmujące państwo członkowskie z kolei zachowuje prawo do stosowania krajowych wymogów regulacyjnych i podjęcia decyzji o tym, czy dany wnioskodawca może świadczyć usługi na jego terytorium. E-karta nie ma wpływu na obecne obowiązki pracodawców i prawa pracowników.

  • Ocena proporcjonalności krajowych przepisów dotyczących usług świadczonych w ramach wolnych zawodów

Około 50 milionów, czyli 22 proc. pracowników w UE, wykonuje zawód, do którego dostęp jest uzależniony od posiadania określonych kwalifikacji lub do którego wykonywania potrzebny jest określony chroniony prawem tytuł (np. zawody farmaceuty lub architekta). Regulacja jest często niezbędna w szeregu zawodów, np. związanych z kwestiami zdrowia i bezpieczeństwa. Jest jednak wiele przypadków, w których przepisy są niepotrzebnie uciążliwe i przestarzałe, co utrudnia wykwalifikowanym kandydatom dostęp do zawodów. Szkodzi to również konsumentom. UE pozostawia kwestię regulacji zawodów w kompetencjach państw członkowskich. Zgodnie z przepisami UE państwo członkowskie musi jednak udowodnić, że nowe krajowe przepisy dotyczące wykonywania zawodów są niezbędne i wyważone. Aby zapewnić spójne podejście, Komisja proponuje usprawnienie i wyjaśnienie sposobów przeprowadzania przez państwa członkowskie testu proporcjonalności przed przyjęciem lub zmianą krajowych przepisów w tym zakresie.

  • Wytyczne na temat krajowych reform w zakresie regulacji zawodów

Wzajemna ocena przeprowadzona przez państwa członkowskie w latach 2014–2016 dowiodła korzyści dla tych krajów, które otworzyły swoje rynki usług (np. Polska). Korzyści te to szerszy wybór usług po lepszych cenach, a równocześnie zachowanie wysokich standardów dla konsumentów i pracowników. Komisja zaproponowała wytyczne na temat potrzeb krajowych reform w regulacji usług zawodów o dużym potencjale wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, takich jak: architekci, inżynierowie, prawnicy, księgowi, rzecznicy patentowi, agenci nieruchomości i przewodnicy turystyczni. Państwa członkowskie zachęca się do oceny, czy w wymogach zawodowych osiągnięto deklarowane cele porządku publicznego. Wytyczne te stanowią uzupełnienie ocen dokonanych w ramach europejskiego semestru, odnoszą się konkretnie do wymogów mających zastosowanie do danych zawodów.

  • Lepsze zasady w zakresie powiadamiania o projektach przepisów krajowych w dziedzinie usług

W przepisach UE wymaga się już teraz od państw członkowskich powiadamiania Komisji o projektach przepisów krajowych w dziedzinie usług, co daje Komisji i innym państwom członkowskim możliwość zgłoszenia ewentualnych uwag co do niespójności z przepisami UE na wczesnym etapie. Komisja proponuje dzisiaj usprawnienia w tym mechanizmie tak, aby procedura była lepiej zorganizowana w czasie, skuteczniejsza i bardziej przejrzysta.

Informacje pochodzą ze strony Komisji Europejskiej:

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-17-23_pl.htm

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)