Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

W Chodzieży o „Planie dla Polski”

Redaktor admin on 16 Styczeń, 2013 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld spotkał się w dniu 14 stycznia br. z mieszkańcami Chodzieży i powiatu chodzieskiego. Gość Jacka Gursza, burmistrza Chodzieży i Romana Pietruszki, prezesa Chodzieskiego Klubu Gospodarczego, którzy zorganizowali spotkanie, przedstawił „Plan dla Polski”, który składa się z trzech filarów: Inwestycje. Praca. Rodzina. Na zebraniu poruszono także wiele innych tematów, łącznie z tematyką samorządową. Poseł Szejnfeld przedstawił również założenia swojego najnowszego projektu ustawy nowelizującej Kodeks Pracy. Jednym z najważniejszych sposobów na ratowanie istniejących miejsc pracy oraz zachęcania pracodawców do tworzenia nowych stanowisk jest wprowadzanie elastycznego czasu prac. Dlatego też sądzę, że proponowane przeze mnie zmiany w Kodeksie Pracy będą dobre zarówno dla pracodawców, jak ich obecnych i przyszłych pracowników – powiedział na spotkaniu poseł Adam Szejnfeld.

Chodzieżanie bardzo dużo uwagi zwrócili na program wsparcia budowy żłobków, a także dofinansowania z budżetu państwa przedszkolaków. Nie mniej pytań padło ze strony przedsiębiorców zarówno dotyczących programu „Inwestycje Polskie”, jak i propozycji dotyczących wspierania małych i średnich przedsiębiorców. Samorządowcy natomiast byli zainteresowani sprawami przyszłości gmin, powiatów i samorządowych województw. Nie obyło się oczywiście także bez komentarzy dotyczących zmian w sądownictwie, które dotknęły również Sąd Rejonowy w Chodzieży. Poseł Szejnfeld potwierdził, iż był i jest przeciwny tym zmianom.

Poseł Szejnfeld mówił m.in.: „Plan dla Polski” prezentuje nie tylko koncepcje, ale już nawet konkretne palny, wręcz projekty zadań do realizacji. Jedne zostały uruchomione natychmiast, jak na przykład zmiany legislacyjne w zakresie deregulacji, czy stworzenia instrumentów prawnych i finansowych wsparcia przedsiębiorców. Inne są w trakcie realizacji, jak na przykład powołanie spółki „Inwestycje Polskie”, czy też dokapitalizowanie Banku Gospodarstwa Krajowego, który ma być jednym z głównych operatorów systemu pomocy i wsparcia przedsiębiorców oraz samorządu terytorialnego.

Plan ujęty jest w 3 filarach: inwestycje, rynek pracy i rodzina. Każdy filar odnosi się do najważniejszych zagrożeń, jakie nas dotykają. Są to: zbyt niski poziom aktywności zawodowej Polaków, w tym kobiet, mały poziom przyrostu naturalnego ludności, przy jednoczesnym „starzeniu” się społeczeństwa, co będzie w przyszłości skutkowało brakiem rąk do pracy oraz spowolnienie gospodarcze zmniejszające wzrost Produktu Krajowego Brutto. Działania rządu mają doprowadzić do odwrócenia, a przynajmniej wyhamowania tych złych tendencji.

„Plan” zawiera trochę inne instrumenty niż stosowane do tej pory, wprowadzane zostaną także inne systemy wsparcia. Dla przykładu, aby wspomóc rodzinę będziemy stosowali nie tylko mechanizmy ulg podatkowych, czy dodatków rodzinnych. Nie same pieniądze bowiem są najważniejsze. Rodzina, aby się rozwijała i chciała mieć dzieci, musi mieć gdzie mieszkać, dzieci, gdy są małe muszą mieć możliwość uczęszczania do żłobka a w późniejszym wieku do przedszkola. Dlatego wprowadziliśmy wydłużone – roczne – urlopy macierzyńskie, a oprócz tego tworzymy program „MdM”, czyli „Mieszkania dla młodych”. Będziemy także dofinansowywali gminy w budowaniu żłobków i to w proporcjach 80% rząd, 20% samorząd oraz w organizacji tańszych przedszkoli.

Jeśli chodzi o przedsiębiorców planujemy zmiany prawne między innymi w prawie pracy. Już w grudni złożyłem do Sejmu nowy projekt zmian w Kodeksie pracy mający na celu wprowadzenie elastycznego stosunku pracy. Oprócz tego będą tworzone programy dostępu do tanich kredytów oraz do gwarancji kredytowych dla przedsiębiorstw. Już na przykład wprowadziliśmy nowe rozwiązanie prawne tzw. „kredytu pod zwrot”. Chodzi o możliwość zaciągania przez przedsiębiorców szybkich, łatwych i bardzo tanich kredytów pod zwrot podatku VAT.

Zaznaczyć jednak należy, iż „Plan dla Polski” przewiduje instrumenty skierowane nie tylko do mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich firm, ale także dotyczyć będzie dużych spółek i wielkich przedsięwzięć inwestycyjnych. Temu zadaniowi poświęcony jest m.in. program pod nazwą „Inwestycje Polskie”. W jego ramach ma powstać spółka skarbu państwa, która będzie zajmowała się inwestycjami kluczowymi strategicznie dla Polski, m.in. w zakresie energetyki, w tym elektroenergetyki, infrastruktury gazowej, czy infrastruktury drogowej i kolejowej.

Oczywiście wszystkie trzy filary, o których mowa, są ze sobą powiązane, nie ma, bowiem rodziny bez odpowiedniego zaplecza finansowego, które daje z kolei rynek pracy. I nie ma sprawnego rynku pracy bez odpowiedniego poziomu inwestycji. Kółko się pozytywnie zamyka.  Inwestycje w głównej mierze dotyczą sfery publicznej, ale także sfery prywatnej, bowiem w wielu przypadkach ma być do ich realizacji wykorzystywana formuła Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)