Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

W obronie naszych praw

Redaktor admin on 3 Marzec, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Jeżeli uważasz, że instytucje unijne nie funkcjonują jak powinny lub jeżeli przeszkadza ci brak przejrzystości w dostępie do dokumentów, masz prawo złożyć skargę do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich. Polacy są trzecią w kolejności narodowością, która najczęściej korzysta z tej możliwości. – Uważam, że działanie Rzecznika Praw Obywatelskich i jego bliska współpraca z Parlamentem Europejskim są niezwykle istotne. Cenię zaangażowanie Pani Rzecznik Emily O’Reilly. Konieczny jest jednak lepszy przepływ informacji i wiedzy o działaniach Ombudsmana, gdyż ciągle niewiele osób wie, z jakimi problemami można się do tej europejskiej instytucji zgłaszać. – mówi europoseł Adam Szejnfeld.

Każdy obywatel Unii, przedsiębiorstwo, stowarzyszanie czy inny organ zarejestrowany w państwie członkowskim Unii Europejskiej ma prawo zwracać się do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich w przypadkach niewłaściwego funkcjonowania instytucji, organów i jednostek organizacyjnych Unii. Sprawa nie musi dotyczyć wnioskodawcy bezpośrednio, musi jednak zostać zgłoszona nie później niż dwa lata po uzyskaniu wiedzy o kwestii, której skarga dotyczy.

Poseł Adam Szejnfeld uważa, że należy zwiększyć świadomość o prawach wynikających z „obywatelstwa” w UE. Ostatnio Parlament Europejski wyraził poparcie dla kluczowych zagadnień badanych przez Panią Rzecznik Emily O’Reilly dotyczących m.in. przejrzystości pracy instytucji oraz grup eksperckich im doradzających, a także konfliktu interesów i dostępu do dokumentów i informacji.

- W aspekcie transparentności działania instytucji unijnych i większego zaangażowania obywateli szczególnie istotne jest funkcjonowanie, stworzonego w 2012 roku, Rejestru Przejrzystości UE (ang. EU Transparency Register), czyli platformy internetowej, która pozwala na rejestrację oraz udostępnianie informacji o interesach licznych organizacji aktywnych przy instytucjach UE - podkreśla eurodeputowany z Wielkopolski. W bazie rejestru prowadzonego wspólnie przez Parlament Europejski i Komisję Europejską, zarejestrowanych jest ponad siedem tysięcy organizacji.

- Należy przypomnieć także, że to właśnie Europejski Rzecznik kilka lat temu walczył z dyskryminacją Polaków przy naborze do instytucji unijnych. Przeprowadzono wtedy kontrolę konkursów organizowanych przez EPSO, instytucję odpowiedzialną za nabór do różnych instytucji unijnych. W efekcie wydano rekomendacje mające na celu zapewnienie równego traktowania bez względu na obywatelstwo osób z nowych krajów członkowskich - zaznaczył poseł Adam Szejnfeld.

***

Więcej informacji na temat działalności Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich oraz możliwości złożenia skargi można znaleźć na stronie:

http://www.ombudsman.europa.eu/pl/home.faces

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)