Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Walka o jedność Polski. Wielkopolanie w Warszawie

Redaktor admin on 28 Grudzień, 2017 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld w dniu 28 grudnia br. wziął udział w oficjalnych obchodach 99. Rocznicy Powstania Wielkopolskiego, jakie miały miejsce w Warszawie, w stolicy Polski. Organizatorem uroczystości był Urząd Marszałkowski w Poznaniu, a wśród delegacji, na czele z marszałkiem Markiem Woźniakiem, byli przedstawiciele gmin i powiatów regionu, reprezentacje zakładów pracy, urzędów i instytucji, wojska policji, harcerze a przede wszystkim kombatantów. Obecni byli także przedstawiciele wielkopolskich grup rekonstrukcyjnych. Uroczystości odbyły się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, przy pomniku upamiętniającym Powstańców Wielkopolskich i Powstańców Śląskich.

To wspaniałe, że w Poznaniu obchodzimy rocznice Powstania Warszawskiego, a w Warszawie rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Powstanie Wielkopolskie było największym zrywem niepodległościowym Polaków zakończonym zwycięstwem. Jedynym poza drugim Powstaniem Śląskim. Jest to niezwykle ważne wydarzenie dla każdego mieszkańca Wielkopolski, a chcielibyśmy, aby i kraju. Dlatego od kilkunastu lat o walecznych Wielkopolanach przypominamy również w Warszawie. To ważne, bowiem Wielkopolanie walczyli wówczas nie tylko o nasz region, ale i o jedność Polski – uważa europoseł Adam Szejnfeld dodając jednocześnie –  Czuję dumę, że każdego roku Wielkopolanie przyjeżdżają do Warszawy, aby oddać hołd swoim przodkom i przypomnieć zwycięskie powstanie, które zadecydowało o kształcie II Rzeczypospolitej, a Wielkopolsce przyniosło upragnioną wolność. Szkoda tylko, że polityka obecnych władz nie jest tak samo nastawiona na jednoczenie Polaków, ale raczej na ich dzielenie, nawet w takich ważnych chwilach. Znów obchody państwowe i samorządowe były praktycznie oddzielne. Tak było pod Grobem Nieznanego Żołnierza. To nie pojęte. To niewyobrażalne!

Warszawskie uroczystości z okazji 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się mszą świętą w Kościele oo. Dominikanów o godz. 12.00. następna część miała miejsce przy Pomniku Nieznanego Żołnierza a główne obchody odbyły się przy Kwaterze Powstańców Wielkopolskich i Śląskich na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach z udziałem przedstawicieli władz, zaproszonych gości, harcerzy, pocztów sztandarowych, a także członków Warszawskiego Klubu Wielkopolan „Eka”.

****

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Wojska powstańcze wyzwoliły spod władzy niemieckiej niemal całą Wielkopolskę. Za koniec powstania historycy uznają likwidację Frontu Wielkopolskiego 8 marca 1920 roku, choć powstańczą zdobycz niepodległości formalnie dał Traktat Wersalski z 28 czerwca 1919 roku.

Więcej informacji nt. powstania oraz jego uczestników można odnaleźć na stronie: http://27grudnia.pl/

Marta Łasak

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

#MojaNiepodległa #PowstanieWielkopolskie #Poznań #Warszawa #27grudnia #PL1918 #Niepodległa #PowstanieWlkp @PL1918 @Niepodlegla

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)