Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Wielkopolska ukarana za niepopieranie PiS?!

Redaktor admin on 18 Grudzień, 2020 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Czy PiS, czy koalicja rządząca, używa publicznych pieniędzy do realizowania partyjnych celów? Takie pytanie nasuwa się po analizie wypłat z rządowego Funduszu Inicjatyw Samorządowych finansowanych z pieniędzy przeznaczonych na walkę ze skutkami epidemii COVID-19! Dlatego senator Adam Szejnfeld wystąpił w tej sprawie do premiera Mateusza Morawickiego.

Z powodów kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 należałby inicjatywę dofinansowania polskich samorządów uznać za właściwą oraz godną uznania, gdyby nie zasadnicze wątpliwości, jakie nasuwają się po rozdzieleniu przez rząd środków finansowych. W przestrzeni publicznej pojawiły się bowiem zarzuty upolitycznienia i upartyjnienia podziału tych pieniędzy. Takie informacje przekazują nie tylko media, ale przede wszystkim przedstawiciele samorządów.

Zwraca się uwagę na to, że po pierwsze w zasadzie nie wiadomo kto i w jaki sposób oraz przede wszystkim na bazie jakich kryteriów podzielił tak przeogromne środki finansowe! Nie wiadomo czy rozdysponowanie pieniędzy było dokonane przez osoby kompetentne i pracujące niezależnie oraz obiektywnie. Wątpliwości wzmacnia także brak wiedzy oraz publicznej informacji, w jakim trybie, na jakich zasadach, według jakich kryteriów przyznawano lub odmawiano przyznania środków finansowych z Funduszu, zwłaszcza, że od tych rozstrzygnąć zainteresowanym stronom nie przysługiwały żadne środki odwoławcze. Opinia publiczna ma też trudność w ocenie alokacji tych pieniędzy, bowiem nie można znaleźć jakiekolwiek centralnego źródła informacji, gdzie komu i ile tych środków przyznano. W obiegu pojawiają się tylko niepełne dane regionalne lub subregionalne… – napisał w swoim piśmie do Premiera senator Adam Szejnfeld.

Dotyczy to także Wielkopolski, gdzie na przykład samorząd wojewódzki całkowicie pominięto w tym rozdaniu. Trudno wyjaśnić także redystrybucję w naszym regionie środków na rzecz miast prezydenckich. Wsparcie bowiem dostawały tylko Kalisz i Leszno, ale już nie Piła, Konin czy Gniezno, a tajemnicą poliszynela jest to, jak wśród tych miastach układają się sympatie polityczne. Z miast większych, w tym tych powiatowych, wsparcie otrzymały tylko nieliczne i to jedynie na stosunkowo bardzo małe kwoty. Większość natomiast miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców zostało zupełnie pominiętych – zaznaczył w piśmie do premiera senator Wielkopolski.

Według skarżących się samorządowców rzuca się w oczy fakt, że dofinansowanie trafiło przede wszystkim tam, gdzie PiS w Wielkopolsce miał najlepsze wyniki wyborcze w ostatnich wyborach. Z tych też ponoć powodów widoczne jest większe wsparcie powiatów wschodnich i południowych Wielkopolski, gdzie PiS ma lepsze wyniki wyborcze i większą sympatię samorządowców, niż zachodnich i północnych rejonów Wielkopolski. Ponadto z ogólnokrajowych, jak i wielkopolskich, analiz wydaje się, iż wsparcia nie dostały głównie te miasta i gminy, które odmówiły wydania danych osobowych w ostatnich tzw. wyborach kopertowych, które forsowało PiS, a które między innymi ze względu na postawę samorządów się nie odbyły. Wątpliwość wzbudza też skala wsparcia. W Wielkopolsce jest bowiem 226 gmin i 35 powiatów (w tym 4 grodzkie) a wsparcie przyznano tylko niewielkiej liczbie gmin i powiatów, ale przede wszystkim na śmiesznie niskim poziomie zaledwie kliku procent całej, ogólnopolskiej kwoty.

Wszystko wygląda tak, jakby Wielkopolska miał być ukarana za to, że tutaj przegrywa PiS i że tutaj przegrywa Andrzej Duda. Gdyby te podejrzenia okazały się prawdą znaczyłoby to, że partia rządząca używa publicznych – bo przecież nie partyjnych – pieniędzy do realizowania partyjnych celów. Dlatego senator Adam Szejnfeld skierował do premiera Mateusza Morawickiego zapytanie w tej sprawie.

****

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych został powołany na podstawie Uchwały nr 102 Rady Ministrów z dnia 23 lipca 2020 r. i miał zrealizować zadanie wsparcia zadań inwestycyjnych przez jednostki samorządu terytorialnego. Fundusz zawiera środki przeznaczone na dotacje i opiewa na łączną kwotę 6 miliardów złotych, z czego miniona transza wynosiła 4,3 mld zł. Źródłem finansowania jest Fundusz COVID-19, a udzielane dotacje są bezzwrotne.

Anna Karmowska

Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile

64-920 Piła, ul. Plac Konstytucji 3 Maja 7/4

e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com

tel. +48 602 738 542

REGON 385025697

Portale i media społecznościowe:

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld/

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld/

https://www.youtube.com/user/AdamSzejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)