Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Wielkopolskie debaty o emeryturach

Redaktor admin on 18 Kwiecień, 2012 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

W dniu 16 kwietnia w Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbyła się debata emerytalna z udziałem przedstawicieli poszczególnych partii parlamentarnych oraz NSZZ Solidarność. Platformę Obywatelska reprezentował poseł Adam Szejnfeld. Debata odbyła się z inicjatywy Głosu Wielkopolskiego. W tym samym dniu podobna dyskusję zorganizowała PO w Rogoźnie.

Konieczność przeprowadzenia reformy emerytalnej jest krokiem, który trzeba wykonać. Bez tego, za kilkadziesiąt lat, nasze dzieci będą miały poważne kłopoty z emeryturami. Podniesienie wieku emerytalnego budzi ogromne kontrowersje wśród wielu środowisk, ale wiele osób widzi też, że bez tego nie uratujemy naszego systemu emerytalnego. Przede wszystkim jednak chodzi o samych emerytów. Jeśli mają oni mieć możliwość otrzymywania świadczeń na godziwym poziomie, to my wszyscy musimy pracować dłużej. Kraje Unii Europejskiej, również widząc zagrożenie, zdecydowały się na ten krok i z sukcesem prowadzą reformy. Poza Unią Europejską zmiany tego typu wprowadzają także i inne kraje, na przykład ostatnio podjęto tego rodzaju prace w Rosji, uważa poseł Adam Szejnfeld.

Ta reforma jest konieczna. Kiedyś osiem osób składało się po 200 zł na świadczenia jednego emeryta, teraz trzy osoby muszą płacić już po 400 zł. W przyszłości jedna osoba musiałaby odkładać aż 1600 zł miesięcznie by takie same świadczenie mogłoby być wypłacane. Takie wysokie obciążenia nie są do udźwignięcia przez obywateli, mówił poseł Adam Szejnfeld. Jeżeli wiek emerytalny ma się utrzymać na poziomie 67 roku życia, trzeba równocześnie ukrócić wiele przywilejów emerytalnych, które obecnie są zarezerwowane tylko dla niektórych grup, trzeba także walczyć z niżem demograficznym, ulepszyć opiekę zdrowotną, wprowadzać programy tworzenia miejsc pracy dla najmłodszych i dla najstarszych oraz zmienić zasady kształcenia – ocenił Adam Szejnfeld.

Dyskusja była bardzo żywa, a jej uczestnicy podzielili się na dwa obozy – za lub przeciw reformie. W debacie wzięli udział minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (PO), senator Jadwiga Rotnicka (PO), Mirosława Kaźmierczak(PSL), poseł Krystyna Łybacka (SLD), Tadeusz Dziuba (PiS) oraz Jarosław Lange, NSZZ „Solidarność”.

****

Dyskusję na temat reformy emerytalnej Platforma Obywatelska dla powiatu obornickiego zorganizowała w tym dniu również w Rogoźnie. Platformę Obywatelską w dyskusji reprezentował senator Mieczysław Augustyn, który zastąpił w niej posła Adama Szejnfelda obecnego na debacie w Poznaniu.

Szymon Galikowski

asystent posła Adama Szejnfelda

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)