Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Wizyta Premiera w Wielkopolsce Północnej

Redaktor admin on 24 Wrzesień, 2011 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Premier Polski Donald Tusk w dniu 22.09.2011r. odwiedził miejscowości Wielkopolski Północnej. Tematem przewodnim spotkań, które odbyły się we Wronkach, Czarnkowie oraz w Pile były finanse państwa, gospodarka i przedsiębiorczość. Dzień Premier rozpoczął od śniadania zorganizowanym przez mieszkańców wsi Rzecina. Podczas całego dnia pobytu w Wielkopolsce Prezesowi Rady Ministrów towarzyszył lider Platformy Obywatelskiej w Północnej Wielkopolsce, poseł Adam Szejnfeld.

Piła staje się prawdziwą stolicą Wielkopolski Północnej. Rozwija się szkolnictwo wyższe, infrastruktura komunikacyjna i transportowa, wzmacnia przedsiębiorczość…. Jest jednak jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Nie mamy pełnej satysfakcji z tego, co osiągnęliśmy i chcemy zrobić jeszcze więcej. Cieszę się więc, że Wronki, Czarnków i Piłę odwiedził dzisiaj pan Premier Donald Tusk. Pozwoli nam to pokazać Wielkopolskę Północną taką, jaką jest obecnie i zachęcić szafa rządu, by pomógł zrealizować nasze plany na jej lepszy rozwoju w przyszłości – powiedział poseł Adam Szejnfeld.

Tusk do mieszkańców Rzecina: kto rozum w głowie mo, głosuje na PO.

Premier Donald Tusk w czwartek – drugiego dnia objazdu po Wielkopolsce – zjadł śniadanie z mieszkańcami Rzecina. Towarzyszyli mu przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Gospodyń Wiejskich i władze gminy. “Kto rozum w głowie mo, głosuje na PO” – żartował premier. “Już dawno nie miałem okazji w tak rodzinnym gronie, na świeżym powietrzu zjeść posiłku” – powiedział szef rządu. Sołtys Rzecina Tadeusz Kowalski podkreślił natomiast, że wizyta premiera to historyczny dzień dla jego miejscowości. Rozmawiano oczywiście także na bardziej poważne tematy., w tym zadano panu premierowi pytanie w sprawie zmniejszenia liczby posłów i senatorów. “Jestem weteranem tej sprawy i nie trzeba być szczególnie wnikliwym obserwatorem sceny politycznej, żeby wiedzieć, kto blokował przez długie lata wielokrotnie przez nas ponawiane inicjatywy. To jest do sprawdzenia, wszystko jest tutaj jasne” – dopowiedział Tusk obarczając opozycje winą za blokowanie zmian ustrojowych w Polsce.

Wronki – wizyta w Samsungu, Amice oraz Trol Intermedia.

Podczas wizyty we Wronkach premier odwiedził trzy firmy – międzynarodowy koncern, polskie duże przedsiębiorstwo oraz małą, ale innowacyjną firmę, która zajmuje się technologiami internetowymi. Premier podczas pobytu w firmach spotykał się nie tylko z zarządami, ale przede wszystkim z pracownikami. Podczas zwiedzania fabryk pracownicy przedstawiali Premierowi swoje problemy, ale także pokazywali jak zmieniło się ich życie na lepsze podczas ostatnich 4 lat.

Odnosząc się do przepisów prawa pracy Premier Donald Tusk ocenił w czwartek, że choć przepisy dotyczące umów o pracę powinny być elastyczne, to jednak nie mogą być “śmieciowe” i powinny zapewniać “elementarne gwarancje pracownicze”. Utrzymujemy ten 11-procentowy poziom bezrobocia i trzeba robić wszystko, żeby on po pierwsze nie rósł, ale także, aby w najbliższej przyszłości malał. (…) Praca, szczególnie dla młodych ludzi, to jeden z bezdyskusyjnych priorytetów – oświadczył szef rządu. Z jednej strony chcemy robić wszystko, aby te przepisy były elastyczne i aby przedsiębiorcy i inwestorzy chcieli tutaj inwestować, a z drugiej strony musimy pamiętać o tym, że umowa o pracę nie może być tzw. umową śmieciową, niedającą gwarancji na przyszłość. Nie można przesadzić ani w jedną, ani w drugą stronę. Niech to będzie tak elastyczne, żeby przedsiębiorca tu w Polsce mógł konkurować skutecznie z Niemcem czy Francuzem, ale równocześnie te elementarne gwarancje pracownicze trzeba jednak zapewnić – powiedział premier na konferencji prasowej.

Premier podkreślił też, że tu we Wronkach widać wyraźnie, jak ważne są nowe miejsca pracy. To żadne odkrycie, tylko dla mnie jest ważne, żeby o tym coraz mniej gadać, a coraz więcej wytwarzać tych miejsc pracy – zaznaczył. Inwestycje, takie na przykład jak tu w Wielkopolsce, dają nadzieję na to, że mimo kryzysu Polska utrzyma tempo wzrostu nowych miejsc pracy – dodał Premier.

Czarnków – w nowo wybudowanej marinie o gospodarce i turystyce wodnej.

Premier Donald Tusk na własne oczy mógł przekonać się jak działa uchwalona w ubiegłej kadencji parlamentu ustawa o uwolnieniu żeglugi śródlądowej, podczas zwiedzania nowo wybudowanej mariny w Czarnkowie. To wspaniale, że wreszcie w Polsce powstają tak piękne i użyteczne obiekty, jak tu w Czarnkowie i pobliskim Drawsku – mówił premier.

W hangarach mariny natomiast odbyło się spotkanie z przedsiębiorcami z branży turystycznej, przedstawicielami Klastra Turystycznego Wielkopolski Północnej „Dolina Noteci” oraz z mieszkańcami Czarnkowa. Premier mówił jak ważne będą dla Polski negocjacje dotyczące nowej perspektyw finansowej na lata 2014 – 2020. Jeśli nam się uda wynegocjować planowane 300 mld zł, to takich obiektów i innych podobnego typu będzie w Polsce przybywało – powiedział premier. W dyskusji padło wiele pytań na różne tematy. Poruszono m.in. temat lasów państwowych oraz programu energetyki jądrowej (wieś Klempicz, w której ma być ewentualnie budowana elektrownia jądrowa zlokalizowana jest w powiecie czarnkowsko-trzcianckim).

Poseł Adam Szejnfeld przybliżył też premierowi temat inwestycji w drogi wodne Wielkopolski, w tym zwłaszcza w trasę Wielkiej Pętli Wielkopolskiej (WPW). WPW, to 690 km szlaków wodnych łączących rzeki, jeziora i kanały rzeki Warty (338,4 km), Noteci (205 km) i Kanał Bydgoski (146,6 km). Podróż przez całość lub cześć Pętli to niezapomniana przygoda związana z poznawaniem pięknej i jeszcze dzikiej przyrody, wspaniałych krajobrazów i niezwykłych zakątków. Sport i rekreacja na Wielkiej Pętli Wielkopolskiej to nie tylko żeglarstwo i wodniactwo motorowe, ale też raj dla wędkarzy. Tutejsze lasy natomiast są pełne grzybów i runa leśnego. Każdy znajdzie coś dla siebie, także fotograficzni łowcy zwierzyny i ptactwa. Po drodze można zwiedzać wiele pięknych i historycznych miast i miejscowości, m.in. Poznań, Oborniki, Wronki, Sieraków, Międzychód, Skwierzyna, Santok, Drawsko, Czarnków, Ujście, Nakło nad Notecią, Bydgoszcz, Ślesin, Konin, Ląd, Pyzdry, czy Śrem.

Piła – spotkanie z mikro- i małymi przedsiębiorcami.

Ostatnim punktem na trasie autobusu premiera była Piła. Donald Tusk spotkał się tu w siedzibie Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości z właścicielami lokalnych, małych i średnich przedsiębiorstw. Zaproszeni goście licznie przybyli na spotkanie z Donaldem Tuskiem, którego przywitano oklaskami.

W przygotowanej Sali znaleźli się również przedstawiciele lokalnych władz, senator Mieczysław Augustyn oraz poseł Adam Szejnfeld, który towarzyszył premierowi od początku jego podróży po Północnej Wielkopolsce oraz prowadziła spotkania mieszkańców z premierem.

Po krótkim wstępie i przemówieniu, premier Donald Tusk wysłuchał opinii przedstawicieli lokalnego biznesu oraz odpowiadał na zadawane przez nich pytania. Takie spotkania to najlepszy sposób na to, by poznać potrzeby przedsiębiorców, by ich wysłuchać i przedyskutować z nimi interesujące ich kwestie. Nie można było się tu doszukać politycznych przemów, które często towarzyszą kampaniom wyborczym. Rozmawiano m.in. na tematy deregulacji, zamówień publicznych, partnerstwa publiczno-prywatnego, klasterów, systemu podatkowego… Premier, odpowiadając na pytania przedsiębiorców, przedstawiał im również trudności związane z wprowadzeniem nowych regulacji prawnych.

Na koniec prezydent Piły, Piotr Głowski wręczył premierowi pudełko czekoladek, wyrób jednego z lokalnych przedsiębiorstw oraz materiały promujące Piłę i powiat pilski. Donald Tusk z przyjął prezent i ruszył w dalszą podróż, tym razem w kierunku województwa zachodniopomorskiego.

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)