Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Wsparcie Szejnfelda dla naszych sąsiadów

Redaktor admin on 23 Styczeń, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Wspieranie rozwoju krajów sąsiadujących z Unią Europejską ma zasadniczy wpływ nie tylko na ich stabilizację polityczną i gospodarczą tych państw, ale również na wzmacnianie samej Unii. Szczególnie istotny jest to proces także dla Polski, jeśli dotyczy państw ważnych w naszej polityce zagranicznej, na przykład wobec Gruzji, czy Ukrainy. Dlatego poseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Handlu Międzynarodowego, poparł prowadzone w tym zakresie działania Komisji Europejskiej.

- Styczeń 2016 roku to czas przełomowy dla Ukrainy, Gruzji i Mołdawii, państw, które są na dobrej drodze dołączenia do rodziny demokratycznych państw Europy. Musimy pamiętać jednak, że obecne wydarzenia powinny być oceniane na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, wspaniałym jest, że narody Ukrainy, Gruzji i Mołdawii mogą zmierzać drogą rozwoju ekonomicznego, obniżania bezrobocia oraz zmniejszania wykluczenia społecznego, ale po drugie, nie zapominajmy o działaniach Rosji, która chce blokować dążenia tych narodów do wolności. Czyni to, i zbrojenie, i gospodarczo. Unia Europejska powinna więc bezwzględnie wspierać te państwa w ich wyborach - zaznaczył w debacie w Strasburgu na temat układów o stowarzyszeniu oraz pogłębionych i kompleksowych umowach o wolnym handlu z Ukrainą, Gruzją i Mołdawią poseł Adam Szejnfeld.

Poseł z Wielkopolski, jako sprawozdawca opinii Komisji Handlu Międzynarodowego dla Komisji Spraw Zagranicznych, zajął także stanowisko w sprawie układu o stabilizacji i stowarzyszeniu Unii Europejskiej z Kosowem. – W imieniu Europejskiej partii Ludowej jednoznaczne popieram to porozumienie. Kosowo, to ostatni kraj regionu, z którym podpisujemy taką umowę. Niesie ona ze sobą bardzo wiele dobrych rozwiązań dla Unii, ale przede wszystkim daje szansę na rozwój gospodarczy Kosowa, jednego z najbiedniejszych państw Europy. W zawartym porozumieniu znajdują się zachęty i zobowiązania do przeprowadzenia koniecznych reform, stworzenia warunków dla tworzenia nowych inwestycji i miejsc pracy, co powinno wzmocnić gospodarczo ten mały kraj ale też może pomóc zatrzymać masowy exodus ludności i zapewnić dalszą stabilizację Bałkanów Zachodnich – podkreślił w swoim wystąpieniu eurodeputowany z Wielkopolski, który przygotował opinię w sprawie wyrażenia zgody przez Parlament Europejski na zawarcie przez Unię porozumienia z Kosowem.

Jednym z głównych celów tej umowy jest pogłębienie stosunków gospodarczych i handlowych między partnerami. W porozumieniu zapisano m.in. dążenie do utworzenia strefy wolnego handlu dla towarów i usług, zgodnie z odpowiednimi zasadami WTO, po okresie przejściowym w niektórych dziedzinach. Porozumienie zawiera także postanowienia dotyczące przedsiębiorczości, świadczenia usług, płatności bieżących i przepływu kapitału.

***

Tekst rezolucji Parlamentu Europejskiego z 21 stycznia 2016 r. w sprawie zawarcia układu o stabilizacji i stowarzyszeniu między Unii Europejską a Kosowem dostępny jest na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego:

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=TA&reference=P7-TA-2014-0040&language=PL&ring=B7-2014-0004

Tekst rezolucji Parlamentu Europejskiego z 21 stycznia 2016 r. w sprawie układów o stowarzyszeniu / pogłębionych i kompleksowych umów o strefach wolnego handlu z Gruzją, Mołdawią i Ukrainą dostępny jest na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego:

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=TA&reference=P8-TA-2016-0018&language=PL&ring=B8-2016-0069

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)