Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

XXX-lecia wprowadzenia stanu wojennego pod patronatem Prezydenta Bronisława Komorowskiego

Redaktor admin on 3 Grudzień, 2011 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Prezydent Bronisław Komorowski przyjął prośbę oraz propozycję posła Adama Szejnfelda i objął swoim Honorowym Patronatem uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej w Zakładzie Karnym we Wronkach. Uroczystość odbędzie się w dniu 13 grudnia br. a tablica będzie poświęcona więzionym i internowanym działaczom NSZZ „Solidarność”.

W dniu 13 grudnia 1981 r. wprowadzono w Polsce Stan Wojenny. Łączyło się to jednocześnie z internowaniem czołowych działaczy NSZZ Solidarność, których osadzono w 52 ośrodkach odosobnienia. Operacja “Jodła”, czyli akcja internowania rozpoczęła się 12 grudnia, jeszcze przed formalnym wprowadzeniem stanu wojennego przez Radę Państwa PRL. Już pierwszej nocy internowano ponad 3 tys. osób, w tym niemal wszystkich członków Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność”.  Internowani z Wielkopolski w pierwszym okresie byli więzieni w Zakładzie Karnym we Wronkach, następnie przewiezieni zostali do Zakładu Karnego w Gębarzewie.

Dla aresztowanych w dniach 12-13 grudnia 1981 r. członków Solidarności Wielkopolski Północnej, będzie to niezwykle ważne wydarzenie oraz symbol uznania ich walki o demokratyczną i wolną Polskę. Wszyscy oni zostali zaproszeniu na te uroczystość – napisał w sowim liście do Prezydenta poseł Adam Szejnfeld.

Program uroczystości:

12: 00 – uroczystości związane z odsłonięciem tablicy pamiątkowej

•           Hymn państwowy

•           Przemówienia zaproszonych gości

•           Odsłonięcie tablicy upamiętniającej internowanych działaczy NSZZ SOLIDARNOŚĆ przez dzieci i wnuków internowanych

•           Poświęcenie tablicy i modlitwa

13: 00 – zwiedzanie ZK we Wronkach

13: 30 – spotkanie z internowanymi przy obiedzie.

(Informacja dla dziennikarzy - MEDIA ZAINTERESOWANE UDZIAŁEM W WYDARZENIU PROSIMY O SKONTAKTOWANIE SIĘ Z DYREKCJA ZAKŁADU KARNEGO WE WRONACH W CELU UZYSKANIA AKREDYTACJI POZWALAJĄCEJ NA WEJŚCIE NA TEREN ZK WRONKI.)

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)