Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Zmiany na lepsze w Bangladeszu

Redaktor admin on 18 Maj, 2017 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

W 2013 roku, po zawaleniu się budynku fabryk odzieżowych Rana Plaza w Bangladeszu, Unia Europejska, USA oraz Międzynarodową Organizacją Pracy (MOP) podpisały z władzami Bangladeszu Porozumienie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, którego celem jest poprawa warunków pracy w branży odzieżowej w Bangladeszu.Ubolewam nad tym, że dopiero ta wielka tragedia doprowadziła do realnych zmian w zakresie przestrzegania praw człowieka, praw pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy w Bangladeszu - powiedział poseł Adam Szejnfeld, członek Komisji Handlu Zagranicznego oraz Komisji Rozwoju, podczas debaty na temat wdrażania umowy z Bangladeszem w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

- Porozumienie, które zostało zawarte między Bangladeszem a Unią Europejską, USA i MOP wprowadziło wiele zmian. Warto wspomnieć choćby o nowelizacji Bangladeskiej Ustawy o Pracy, zarejestrowaniu 300 nowych związków zawodowych w ramach przemysłu odzieżowego, zwiększeniu zatrudnienia inspektorów i poprawie jakości ich szkolenia, czy w końcu o wzmocnieniu kontroli oraz audytów, w wyniku których zamknięto 32 fabryki po przebadaniu ponad 2.500 zakładów pracy. Są to pozytywne efekty działań zarówno Unii Europejskiej i jej partnerów, jak również zaangażowania sektora prywatnego w proces poprawy warunków pracy w Bangladeszu - podkreślił eurodeputowany z Wielkopolski.

Porozumienie na rzecz zrównoważonego rozwoju jest oparte na krótko i długo terminowych zobowiązaniach związanych z trzema wzajemnie powiązanymi ze sobą filarami: przestrzeganie praw pracowniczych, integralność struktury budynków oraz bezpieczeństwo i higiena pracy oraz odpowiedzialne prowadzenie biznesu. Ponadto Porozumieniu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju towarzyszą wspierające je Porozumienie na rzecz Ochrony Przeciwpożarowej i Bezpieczeństwa Budynków, integrujące unijne marki z przemysłem konfekcyjnym w Bangladeszu, jak również Sojusz dla Bezpieczeństwa Pracy.

Europoseł Adam Szejnfeld podczas swojego wystąpienia podkreślił, że przed zaangażowanymi stronami jest jeszcze wiele do zrobienia, aby wszyscy bangladescy pracownicy mieli zapewnione bezpieczne warunki pracy i mogli swobodnie korzystać ze swoich praw. – Proces poprawy trzeba kontynuować i wcale nie będzie to łatwe. Wszelkie działania muszą jednocześnie być podejmowane w sposób racjonalny i wyważony po to, aby przez przypadek nie odebrać ludziom może i jedynej możliwości na zapewnienie sobie środków do życia. Musimy bowiem pamiętać o tym, że to właśnie przedsiębiorstwa dają ludziom w Bangladeszu pracę, która zapewnia im środki do życia i wyciągnęła setki tysięcy ludzi z ubóstwa - podsumował eurodeputowany.

Więcej informacji na temat s można znaleźć na stronie Międzynarodowej Organizacji Pracy:

http://www.ilo.org/dhaka/Whatwedo/Projects/WCMS_396191/lang–en/index.htm

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)