Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Zwycięskie Powstanie – 105 lat później.

Redaktor admin on 21 Maj, 2023 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

W dniu 20 maja br. w Budzyniu na Okrągliku oraz w Muzeum Budzyńskim – Izbie Historii Ziemi Budzyńskiej, odbył się V Zlot Kół Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. W tej wspaniałej, patriotycznej imprezie udział wziął Adam Szejnfeld, senator Ziemi Pilskiej zawsze uczestniczący w uroczystościach związanych z Powstaniem Wielkopolskim, który był też współorganizatorem budowy w Poznaniu pomnika Ignacego Jana Paderewskiego, a wcześniej w Szamocinie, jako burmistrz miasta, doprowadził do odbudowy Pomnika Wolności poświęconego chwale Powstańców Wielkopolskich.

Pamięć o historii, kultywowanie tradycji, to jedno z zadań każdego następnego pokolenia, które dokłada swoją cegiełkę do budowania naszego wspólnego polskiego domu – uważa senator Adam Szejnfeld, który po uroczystościach 115 lecia OSP w Margoninie dotarł na Zlot Kół Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Budzyniu.

Uroczystość jubileuszowego V Zlotu rozpoczęła się od mszy polowej na „Okrągliku Budzyńskim”, po czym uczestnicy przeszli na dziedziniec Muzeum Budzyńskiego, gdzie rozstawiono ekspozycje poszczególnych Kół Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego (TPPWlkp.).

W imprezie udział wzięli członkowie kół z: Poznania Centrum II, Piły, Grodziska Wlkp. Nowego Tomyśla, Opalenicy, Chodzieży, Margonina, Szamocina, Wągrowacą, Skoków, Gołańczy, Granowa, Lwówka, Łekna, Miałów, Rydzyny, Śremu, no i oczywiście z Budzynia.

Organizatorami Zlotu byli: Marcin Sokołowski, burmistrz Miasta i Gminy Budzyń, Mirosław Juraszek, starosta Powiatu Chodzieskiego oraz Roman Grewling, członek Zarządu TPPWlkp. Obecne były również władze Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego na czele z jego twórcą i prezesem Stefanem Barłogiem.

Na dziedzińcu Muzeum koła biorące udział w Zlocie zaprezentowały swoją działalność, a członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Ehrhardt M17” oraz Sanitariuszki „Margaretki” przedstawili m.in. obóz wojskowy i rekonstrukcję pojazdu pancernego zdobytego w Budzyniu. Całość uroczystość uświetniły występy orkiestr z Chodzieży i Budzynia oraz budzyński zespół folklorystyczny „Tolija”.

Na zakończenie Zlotu goście, w tym senator Adam Szejnfeld, zwiedzili Izbę Historii Ziemi Budzyńskiej oraz obejrzeli przepiękny, fabularyzowany dokument, pt. „Płomień wolności – budzyńska epopeja”.  Film, którego pomysłodawczynią, scenarzystką i reżyserką była pani Hanna Danielewicz, a autorem zdjęć i montażu pan Sławomir Janiszewski, przedstawia wydarzenia z czasu Powstania Wielkopolskiego na Ziemi Budzyńskiej, w tym działania na VI odcinku Frontu Północnego.

Źródło: Własne oraz Izba Pamięci Historii Budzynia.

Zdjęcia: Własne oraz Izba Pamięci Historii Budzynia.

Kamila Łańska

Dyrektor Biura Senatorskiego

Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile

Wiceprzewodniczącego Senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności

Przewodniczącego Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw

64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10.

e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com

tel. +48 602 738 542

Portale i media społecznościowe:

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/Szejnfeld/

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld/

www.tiktok.com/@szejnfeld

https://www.youtube.com/user/AdamSzejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)