Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Adam Szejnfeld – Lider Excellence

Redaktor admin on 17 Czerwiec, 2023 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Podczas największego w Europie Środkowo–Wschodniej Forum Liderów PPP, senator Adam Szejnfeld, został uhonorowany nagrodą i tytułem „PPP Excellence” z „Za zasługi na rzecz partnerstwa publiczno–prywatnego w Polsce”. Uroczystość odbyła się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

- Bardzo się cieszę i dziękuję za otrzymaną nagrodę, choć martwi mnie i smuci fakt, że od 2016 roku liczba postępowań oraz zawartych umów w Partnerstwie Publiczno-Prywatnym w Polsce radykalnie spadła. Cóż rządzenie strachem nie służy PPP powiedział senator Adam Szejnfeld, dziękując za nagrodę.

Tegoroczne, ósme już, Forum Liderów PPP odbyło na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i rozpoczęło się od wykładu inauguracyjnego senatora Adama Szejnfelda, byłego wiceministra gospodarki i autora ustawy o PPP.

- Partnerstwo Publiczno-Prywatne, to najbardziej fascynujący instrument realizacji przedsięwzięć, tak w zakresie inwestycji, jak i świadczenia usług – rozpoczął swoje wystąpienie senator Szejnfeld.

- Cóż może być bowiem bardziej wspaniałego – kontynuował senator – niż współdziałanie, współpraca, osiąganie wspólnych celów poprzez partnerstwo? I to trwające nie przez krótki okres czasu, rok czy kilka lat i rozchodzenie się stron, ale przez dekady. W PPP strony umowy współpracują bowiem ze sobą przez dwadzieścia, trzydzieści, a także wiele więcej lat. I to jest fenomenalne. W dodatku, zadania publiczne mogą być realizowane w bardziej efektywny sposób, bo przez partnera prywatnego, a także najczęściej również i finansowane są nie ze środków partnera publicznego, lecz przez stronę prywatną. Daje to szansę samorządom lub państwu, by zaoszczędzone w ten sposób pieniądze skierować na realizację innych ważnych społecznie celów. I to jest sedno tego wspaniałego sposobu realizacji inwestycji, lub świadczenia usług. Dlatego jestem gorącym zwolennikiem Partnerstwa Publiczno-Prywatnego – oświadczył senator Adam Szejnfeld, autor „Pakietu Szejnfelda”, w skład, którego wchodziła ustawa o PPP.

Jak wynika z raportu podsumowującego rynek PPP w Polsce w latach 2009 – 2022 apogeum liczby postępowań miał miejsce w latach 2012 – 2013, ale niestety już od roku 2016 nastąpił radykalny spadek, po którym PPP do dzisiaj już właściwie się nie podniosło. Mówią o tym liczby. Szczytem było ok. 70 – 80 postępowań rocznie, a obecnie waha się to w przedziale tylko 18 – 24 postępowań rocznie, natomiast jeśli chodzi o podpisane umowy to z poziomu 20 – 23 rocznie spadła ta liczba obecnie o połowę, do poziomu tylko 10 – 11 umów rocznie. Nie poraża też łączna kwota wartości PPP zrealizowanych w Polsce, jest to bowiem niespełna tylko 9 mld zł.

Cóż, w państwie nieufności jednych do drugich i szerzenia strachu przed aparatem kontroli i ścigania współpraca oraz partnerstwo pomiędzy podmiotami publicznymi i prywatnymi trudno się rozwija… – mówił Adam Szejnfeld, były wiceminister gospodarki, przypominając, że za jego czasów pełnienia funkcji wiceministra gospodarki organizował szkolenia i konferencje informacyjne dla pracowników urzędów skarbowych, urzędów kontroli skarbowej, NIK, a także dla prokuratorów i funkcjonariuszy służb. Promowano też polski rynek PPP za granicą m.in. w Rzymie, Madrycie i w Paryżu. Dlatego też wtedy PPP się w Polsce rozwijało.

Wydarzeniem towarzyszącym Forum była uroczysta Gala Liderów PPP z okazji 15-lecia ustawy o PPP w Polsce. Organizatorzy przyznali nagrody Europejskiego Lidera PPP dla najlepszych projektów z perspektywy potrzeb lokalnej społeczności oraz PPP Excellence dla osób, które przyczyniły się do rozwoju rynku PPP.

Pierwsza i najważniejsza nagroda honorowa Europejskiego Lidera PPP pod tytułem „PPP Excellence” została przyznana Adamowi Szejnfeldowi, autorowi ustawy o PPP z 2008 roku „Za całokształt działań na rzecz wsparcia rozwoju rynku PPP w Polsce”.

Oprócz senatora Szejnfelda, obecnie wiceprzewodniczącego senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz przewodniczącego senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw, uhonorowano takie wyróżnieniami wiele innych osób, w tym reprezentantów samorządów terytorialnych zaangażowanych w realizację konkretnych projektów, m.in. z Gorzowa Wielkopolskiego, Poznania, Warszawy, Krakowa, Gdańska, Olsztyna i Płocka.

Forum Liderów PPP to przede wszystkim społeczność ekspercka. Wśród gości honorowych oprócz senatora Adama Szejnfelda uczestniczył w nim również senator Krzysztof Kwiatkowski, Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao S.A. czy Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna, jak również samorządowcy z całej Polski, przedstawiciele instytucji publicznych oraz sektor prywatny. przedstawiciele Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Intenational  Financial Corporation, World Association of PPP Units and Professionals, International Sustainable Resilience Center i PPP Investment. Wśród panelistów tegorocznej edycji Forum Liderów PPP znaleźli się prezydenci, inwestorzy, instytucje finansujące oraz doradcy. Równie ważnym punktem tego dnia, były także przeprowadzone panele dyskusyjne, podczas których poruszane były zagadnienia związane z potencjałem wykorzystania formuły partnerstwa publiczno – prywatnego w inwestycjach, ze szczególnym uwzględnieniem warunków pozyskania inwestora i finasowania: Wśród zagadnień dyskusji znalazły się takie jak:

  1. Inwestycje atrakcyjne dla prywatnego inwestora: jakie warunki musi spełnić projekt, żeby przyciągnął inwestorów oraz korzyści z ewaluacji SDG.
  2. Why Do a PPP? Building the Business Case for a PPPs and How to Gain Community Support based on Business Cases in developed countrie
  3. Wstępne konsultacje rynkowe – znaczenie pierwszej weryfikacji założeń projektu przez sektor prywatny dla jego późniejszej realizacji i finansowania
  4. Dobre praktyki efektywnego partnerstwa – kluczowe postanowienia umowy o PPP i proces ich wypracowywania.
  5. Smart city i innowacyjne rozwiązania dla miast, w tym budowa ekosystemu niezależności energetycznej (uwzględniającego efektywność) z wykorzystaniem OZE i wodoru, a Ustawa o PPP i inne formy współpracy z prywatnym inwestorem.

****

Adam Szejnfeld – Wielkopolanin, prawnik, były działacz ,,Solidarności”, więziony we Wronkach i w Gębarzewie, współorganizator Komitetów Obywatelskich „Solidarność”.

Przedsiębiorca oraz samorządowiec – radny i burmistrz, wiceprezes Stowarzyszenia Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu. Potem poseł na Sejm RP pięciu kadencji, przewodniczący, m.in. Komisji Gospodarki i Skarbu Państwa. Wiceminister gospodarki, szef rządowego Komitetu Antykryzysowego. Autor prorozwojowych ustaw „Pakietu Szejnfelda”, największego w ostatnich dekadach zbioru przepisów deregulujących polskie prawo administracyjne i gospodarcze. Wśród ustaw „Pakietu” była też ustawa o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). Następnie poseł do Parlamentu Europejskiego, obecnie senator RP. Felietonista, autor książki „Kapsuła czasu”.

Adam Szejnfeld jest wielokrotnym laureatem nagród gospodarczych oraz konkursów dziennikarskich, m.in. „Najlepszy ekspert od spraw gospodarczych i jeden z najlepszych znawców tej problematyki w Sejmie” – Tygodnik Polityka, „Gospodarczy Lider Sejmu” – „Najlepszy poseł zajmujący się gospodarką – dziennik „Puls Biznesu”, nagroda „PUBLICUS” – ogólnopolski Miesięcznik „Zamówienia Publiczne”, za „szczególny wkład w rozwój oraz doskonalenie systemu prawa zamówień publicznych w Polsce”, nagroda „Bona Lex” – dziennik „Gazeta Prawna” „Za ustawę o swobodzie działalności gospodarczej”, „Skrzydła” – nagroda w ogólnopolskim plebiscycie TV Polsat i dziennika „Super Express” „Za uwalnianie Polski od biurokracji”, był także 15-to krotnym laureatem konkursu „Człowiek Roku” wielkopolskich dziennikarzy.

Odznaczony Medalem Ministra Gospodarki „Za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej”, wielokrotnie nagradzany przez organizacje gospodarcze przedsiębiorców i pracodawców. m.in. przez Krajową Izbę Gospodarczą, Business Center Club, Lewiatan, Polski Klub Biznesu, Związek Rzemiosła Polskiego, Naczelną Radę Zrzeszeń, Handlu i Usług, Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej, Polskie Stowarzyszenie Właścicielek Firm, Polską Organizację Turystyczną, czy Fundację Godla Promocyjnego „Teraz Polska”.

Kamila Łańska

Dyrektor Biura Senatorskiego

Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile

Wiceprzewodniczącego Senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności

Przewodniczącego Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw

64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10.

e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com

tel. +48 602 738 542

Portale i media społecznościowe:

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/Szejnfeld/

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld/

www.tiktok.com/@szejnfeld

https://www.youtube.com/user/AdamSzejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)