Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Harasiewicz – Honorowy Obywatel

Redaktor admin on 23 Wrzesień, 2011 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Chodziescy samorządowcy 1 września br. zdecydowali, że wybitny polski pianista Adam Harasiewicz otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Chodzieży. Uroczyste wręczenie obyło się w dniu 21.09.2011 r. podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej. Specjalnym gościem sesji był również poseł Adam Szejnfeld.

Adam Harasiewicz, który urodził się w Chodzieży w roku 1932, nie miał zbyt wielu wspomnień związanych z miejscowością, ponieważ, jego rodzina opuściła miasto, kiedy był jeszcze dzieckiem. Natomiast nie ukrywał swojego zachwytu obecną architekturą i wyglądem miasta. Zaznaczył, że na widok szkoły, gdzie nauczycielką była jego mama, pierwszą reakcją było wzruszenie.

Ludzie na świcie mówią rożnymi językami, często rozmawiają, ale się nie rozumieją nawzajem. Język muzyki natomiast jest tym, który rozumiemy wszyscy, maestro Adam Harasiewicz natomiast używa tego języka w sposób fantastycznie piękny – mówił poseł Adam Szejnfeld gratulując Chodzieży tak wybitnego Honorowego Obywatela i dziękują swojemu imiennikowi, iż zechciał przyjąć ten tytuł i przyjechał do stolicy Ziemi Chodzieskiej.

Mistrz zgodził się także zagrać specjalnie dla chodzieskiej publiczności w Chodzieskim Domu Kultury. Mieszkańcy Chodzieży mieli więc wyjątkową okazję posłuchać znakomitego pianistę. Wydarzenie było szczególne także dlatego, że Adam Harasiewicz zazwyczaj nie koncertuje w okresie jesieni i zimy. Wypełniona po brzegi widownia z wielką uwagą i przyjemnością wsłuchiwała się w przepiękne wykonania utworów Chopina.

****

Adam Harasiewicz urodził się w Chodzieży w roku 1932. Jego rodzina opuściła miasto kiedy był jeszcze dzieckiem. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 10 lat w Rzeszowie. W roku 1955 zdobył pierwszą nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. a dwa lata później zdobył medal Harriet Cohen Foundation z Londynu. W roku 1958 występował na Wystawie Światowej w Brukseli. W 1960 zainaugurował Międzynarodowy Rok Chopinowski wykonaniem koncertów Chopina w sali ONZ w Nowym Jorku. W latach 1958-1974 dokonał nagrań wszystkich dzieł Chopina dla wytwórni płytowej Philips oraz wszystkich mazurków kompozytora dla wytwórni Polskie Nagrania. Koncertował z czołowymi orkiestrami świata, prowadził klasy mistrzowskie w Austrii i Niemczech. (źródło http://www.chodziez.pl).

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)