Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Na Grunwald

Redaktor admin on 7 Lipiec, 2010 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Nie damy wam dwóch krzyżackich mieczy, bo macie nam je, jako grunwaldzką zdobycz, przywieźć do naszej Chodzieży – tak żartował poseł Adam Szejnfeld, oficjalnie odprawiając chodzieskich wojów, którzy w dniu 4 lipca br. konno wyruszyli na Pola Grunwaldzkie. Z okazji 600-lecia bitwy pod Grunwaldem członkowie Stowarzyszenie Rekreacji Konnej „Kulbaka” w Chodzieży, wybrali się w siodle pod Grunwald. Wyprawę chodzieskiej drużyny zorganizowano pod patronatem Starosty Chodzieskiego.

Pomysł padł już dość dawno, ale przecież do takiej wyprawy trzeba się solidnie przygotować. Konieczne były przede wszystkim odpowiednie treningi, bo przejechanie tak dużej odległości w siodle, to wcale nie prosta sprawa. Niezwykle ważne było też przygotowanie organizacyjne, logistyczne, by cała wyprawa przebiegła sprawnie, bez żadnych zakłóceń – mówił starosta chodzieski Mirosław Juraszek.

- Głównym celem naszej wyprawy jest promocja powiatu chodzieskiego – dodał starosta. Razem ze starostą w drogę “na Grunwald” wybrali się: Lech Żak, Zenon Marciniak, Justyna Barska, Krzysztof Cimoszko, Rozalia Stróżniak, Wacław Woźniczka i Sławomir Ignaczak.

Chodzieska drużyna wojów wyruszyła pod Grunwald w niedzielę, 4 lipca. Rycerze są ubrani w specjalne stroje z epoki i zaprawieni w wielotygodniowych treningach. Cała ekipa wyglądała na koniach jak średniowieczni woje, ale z rzucającymi się w oczy elementami promocyjnymi – przede wszystkim herbem powiatu chodzieskiego. Pożegnanie było też uroczyste – cała ekipa zaprezentowała się widzom pokazów konnych na stadionie miejskim, a szczęśliwej drogi życzył jej poseł Adam Szejnfeld, który specjalnie na tę uroczystość przyjechał do Chodzieży.

Trasę z Chodzieży na Grunwald podzielono na dziewięć odcinków: Chodzież – Jaktorowo, Jaktorowo – Gorzeń, Gorzeń – Gościeradz, Gościeradz – Gruczno, Gruczno – Orłowo, Orłowo – Wądzyń, Wądzyń – Małe Leźno, Małe Leźno – Koszelewy, Koszelewy – Grunwald. Chodziescy “rycerze” i “białogłowy” każdego dnia przemierzać będą konno kilkadziesiąt kilometrów. Na trasie mają zaplanowanych osiem noclegów, w “niezbyt komfortowych” warunkach. Na pola Grunwaldu dotrą 14 lipca, gdzie mają zarezerwowane miejsce przy obozach rycerskich.

****

Towarzystwo Rekreacji Konnej „Kulbaka”

Towarzystwo Rekreacji Konnej „Kulbaka” istnieje od 2009 roku i integruje rzeszę miłośników koni z powiatu chodzieskiego. Członkowie udzielają się w różnych imprezach okolicznościowych, a obecność jeźdźców w siodle uatrakcyjnia festyny, dożynki i inne podobne imprezy.

Stowarzyszenie zarejestrowane jest w Krajowym Rejestrze Sądowym w Poznaniu. Współpracuje z osobami i instytucjami zainteresowanymi rozwojem jeździectwa i hodowli koni w kraju, w tym z Polskim Związkiem Jeździeckim.

Głównym celem Towarzystwa jest rozwój oraz popularyzacja sportu, rekreacji i turystyki konnej oraz propagowanie historii miasta i regionu chodzieskiego.

(źródło: Nasz Tygodnik Chodzieski)

Antoni Kolasa

Dyrektor Biura Polskiego Posła A. Szejnfelda

 

1 Komentarz do “Na Grunwald”

  1. Bylam w tym miejscu. Jest naprwde piekne, alle fantastyczni ludzie , ktorzy utrzmuja te tradycje!!!!!!!!basia bartel

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)