Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

O kobietach dyskusje Polek i Polaków

Redaktor admin on 16 Wrzesień, 2011 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Kobiety i mężczyźni mają swoje potrzeby i aspiracje, ale czy zawsze potrzeby i problemy kobiet są właściwie rozumiane?… Czy rola kobiety w społeczeństwie jest należycie doceniana?… Jeśli nie wszędzie i nie wszystkie kobiety potrafią korzystać z równych praw i wolności, to czy zastanawiamy się, jakie są tego przyczyny i jak można je likwidować?… Na te i wiele innych dylematów próbowano odpowiedzieć podczas Konferencji w Czarnkowie i Nowym Tomyślu na temat udziału kobiet w życiu społecznym i gospodarczym. Konferencje odbyły się w dniu 13 września br. pod Patronatem Honorowym Małżonki Prezydenta RP, pani Anny Komorowskiej a ich organizatorami byli: poseł Adam Szejnfeld, Maria Małgorzata Janyska – Klub Kobiet w Czarnkowie oraz Krystyna Wilkoszarska – Klub Kobiet w Nowym Tomyślu. Gośćmi honorowymi natomiast konferencji były m.in. poseł Adam Szejnfeld, posłanka Joanna Mucha, posłanka Agnieszka Kozłowska – Rajewicz, Barbara Bielicka – Malinowska, przewodnicząca Europejskiej Unii Kobiet, Aleksandra Łukomska – Smulska – wiceprzewodnicząca Europejskiej Unii Kobiet.

Piła. Podczas konferencji prasowej poseł Adam Szejnfeld oraz zebrani zaprezentował nową stronę internetową. Rola kobiet w społeczeństwie jest ogromna, ale niestety często niedoceniana. Zewsząd słychać głosy mówiące, że kobiety, nie tylko w Polsce, ale i na świecie, nie są przygotowane do pełnienia odpowiedzialnych ról społecznych. Nie jest to prawda. Nowa strona internetowa, którą dziś uruchomiłem pn.: „Kobieca Strona Życia”, ma na celu promocję kobiet w życiu publicznym, biznesie, nauce, sztuce i innych dziedzinach życia. Jest wiele kobiet, które z powodzeniem sprawują odpowiedzialne funkcje, prowadzą swoje firmy, są menedżerkami, dziennikarkami i niejednokrotnie swoimi umiejętnościami przewyższają mężczyzn zajmujących podobne stanowiska, ale nadal jest ich zbyt mało w gremiach decyzyjnych, mówił poseł Adam Szejnfeld

Czarnków oraz Nowy Tomyśl.

Podczas dwóch konferencji, jakie zorganizowano na północy okręgu w Czarnkowie oraz na południu okręgu w Nowym Tomyślu, liczna rzesza kobiet z różnych środowisk razem z zaproszonymi gośćmi dyskutowała na temat możliwości rozwoju kobiet w Polsce. Posłanka Joanna Mucha mówiła o swoich doświadczeniach, drodze zawodowej i naukowej. Stwierdziła również: zawsze mówię, że nie promuję kobiet, tylko równość. A pełna równość polega na tym, by w pełny sposób dzielić obowiązki i prawa. Posłanka Agnieszka Kozłowska – Rajewicz wspomniała natomiast uchwaloną w tej kadencji ustawie kwotowej, która zapewniła 35% miejsc na listach wyborczych do Sejmu RP zarówno kobietom jak i mężczyzną. Wspomniała o swoim pobycie w USA oraz jak w Ameryce pomaga się kobietom przedsiębiorczym.  W Stanach Zjednoczonych poza specjalnymi programami dla kobiet biznesu nie istnieją żadne kwoty w polityce. Jednak sądzę, że w Polsce powinniśmy przenieść niektóre programy, które znacznie zwiększyłyby szanse pań w uzyskaniu dobrych kontraktów, stwierdziła posłanka Rajewicz.

Przedstawicielki Europejskiej Unii Kobiet zaznaczyły, że jeżeli kobiety nie będą głosować na kandydatki to nawet same kwoty mogą nic nie dać. Np. w Słowacji istnieje parytet i system suwakowy, a mimo to kobiety stanowią tylko 18% parlamentarzystów (znacznie mniej niż w Polsce). W Platformie Obywatelskiej jest najwięcej kobiet na pierwszych miejscach list do Sejmu wśród wszystkich partii.  Dlatego wielokrotnie apelowały, aby kobiety głosowały na kobiety. Panie zaznaczyły, że zastanawianie się czy partie znajdą wystarczającą ilość kobiet zainteresowanych polityką jest niezrozumiałe. Znam wielu mężczyzn, którzy zupełnie nie interesują się polityką i bardzo niewielu, którzy się nią interesują. Sądzę, że tak naprawdę zarówno kobiet jak i mężczyzn zainteresowanych życiem politycznym jest tyle samo, tylko panie mają większe bariery, aby móc się w polityce znaleźć, mówiła posłanka Joanna Mucha.

O ile sytuacja polskich buisneswoman jest znacznie lepsza niż w większości krajów Unii Europejskiej to niestety w działalności politycznej jesteśmy daleko w europejskich statystykach. Polkom potrzebna jest duża liczba szkoleń, żeby wiedziały jak swój ogromny potencjał mogą wykorzystać. Stąd staram się, aby promować polskie kobiety, powiedział poseł Adam Szejnfeld.

Podczas rozmowy panie będące na sali wymieniały się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami oraz radami. Jednymi z najbardziej aktywnych rozmówczyń były panie sołtyski, których jest w naszym kraju z roku na rok coraz więcej. Konferencja w Czarnkowie odbyła się w Miejskim Centrum Kultury, natomiast w Nowym Tomyślu w hotelu HI-FI. Ich uczestnikami byli także mężczyźni, którzy równie chętnie brali udział w dyskusji.

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)