Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Polsko-Koreańska Grupa Szejnfelda

Redaktor admin on 16 Marzec, 2012 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

W związku z zacieśniająca się współpracą Polski i Republiki Korei, w Sejmie została utworzona Grupa Parlamentarna Polska – Republika Korei. Jej przewodniczącym został poseł Adam Szejnfeld, który od wielu lat działa na rzecz rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy Polska a krajami Azji.

Z Republiką Korei Polska oficjalnie nawiązała stosunki dyplomatyczne 1 listopada 1989 r. Od tego momentu relacje pomiędzy państwami zdominowane są przez zagadnienia z zakresu współpracy ekonomicznej oraz bezpieczeństwa. Podstawą polskiego zaangażowania w problematykę bezpieczeństwa na Półwyspie Koreańskim jest jej udział w pracach (od 1953 r.) Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei (KNPN).

Najważniejszą jednak w relacjach Polski z Republiką Korei jest współpraca gospodarcza. Korea jest drugim po Chinach najważniejszym azjatyckim partnerem, i na niej w dużej mierze będą skupiały się działania grupy. W 2010 r. dwustronne obroty handlowe przekroczyły 5 miliardów USD, z czego import z Korei 4 811 mln USD. Problemem jest bardzo wysoki deficyt handlowy na niekorzyść Polski, który w 2010 r. wyniósł ponad 4,5 mld USD. Znaczny udział w imporcie z RK stanowią towary o wysokim stopniu przetworzenia (ponad 80% – zwłaszcza telefony komórkowe, telewizory i samochody osobowe). Ważnym elementem polsko-koreańskiej współpracy gospodarczej są inwestycje koreańskie w Polsce. Ogólna wartość inwestycji koreańskich w Polsce zrealizowanych i zadeklarowanych na koniec 2009 r., wyniosła blisko 1,5 mld USD.

Marta Łaska

Dyrektor Biura poselskiego Posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)