Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Zrobię dla ciebie wszystko, co mogę…

Redaktor admin on 15 Kwiecień, 2012 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld, autor największego jak dotąd pakietu ustaw deregulacyjnych, w dniu 13 kwietnia br. wziął udział w debacie zorganizowanej w warszawskiej SGH przez Towarzystwo Ekonomistów Polskich pt. „Jak deregulować skutecznie”. W panelu uczestniczyli również: Robin Barnett, ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce, Mirosław Barszcz, doradca Ministra Sprawiedliwości, Grzegorz Dzik, prezes Zarządu firmy Impel S.A.

By państwo było bardziej przyjazne potrzeba jest podjęcia działań w trzech przestrzeniach: stanowienia prawa, stosowania prawa oraz edukacji społecznej. Jeśli chodzi o stanowienie prawa konieczne jest podjęcie deregulacji systemowej a nie tylko detalicznej, jeśli chodzi o stosowanie prawa, należy wprowadzić mechanizmy zmieniające mentalność urzędniczą, natomiast edukacja społeczna konieczna jest by ludzie bardziej świadomie wiedzieli, czego oczekiwać od władzy i polityków. Poseł Adam Szejnfeld stwierdził również, że hasłem przyświecającym administracji publicznej w Polsce powinno być “zrobię dla ciebie wszystko, co mogę”, a nie „zrobię dla ciebie wszystko, co muszę”. Mówił, iż występuje potrzeba zastosowania się do trzech podstawowych zasad: transparentności, dialogu społecznego oraz zmniejszania tempa i ilości wprowadzanych regulacji, ze szczególnym zwróceniem uwagi na ów dialog, który powinien towarzyszyć procesowi zmian już od powstania samej koncepcji nowego prawa, a nie dopiero od czasu przygotowania projektu ustawy.

Podczas spotkania zebrani mogli m.in. dowiedzieć się jak wyglądał program deregulacji gospodarki w Wielkiej Brytanii. Ambasador Robin Barnett wskazał na konieczność kolejnych zmian m.in. ujednolicenie skomplikowanego prawa konsumenta czy uproszczenie procedur eksportowych. Podkreślił również, iż rząd w jego kraju był “zdeterminowany, aby uwolnić gospodarkę”, a tylko pełna determinacja i konsekwencja może dawać pozytywne efekty. Wskazał także na to, iż administracja państwowa jest po to, aby pomagać obywatelom i przedsiębiorcom, a nie utrudniać im życie oraz działalność. Mirosław Barszcz natomiast, wskazał na pozytywne działania rządu i resortu sprawiedliwości w dziedzinie deregulacji zawodów. W dyskusji podkreślono również, że z punktu widzenia przedsiębiorcy ważna jest przewidywalność prawa gospodarczego oraz zmian regulacyjnych wpływających na prowadzenie biznesu. Prezes Grzegorz Dzik podkreślił, że obecnie brakuje mentora, który poprowadziłby dialog społeczny z przedsiębiorcami. Przykład bowiem powinien iść od góry.

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)