Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Partia

Redaktor admin on 3 Sierpień, 2003 dostępny w Felietony, Felietony Archiwum. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Ruch społeczny. Platforma Obywatelska, powstała 19 stycznia 2001r. jako ruch społeczny będący odpowiedzią na potrzeby koniecznych zmian na, ewoluującej w kierunku koncentracji, polskiej scenie politycznej. Ewolucja ta wyraźnie zaznaczyła się po lewej stronie tej sceny, natomiast zupełnie jakby odwrotny proces począł zarysowywać się już wówczas na prawo od środka. I nic dziwnego, Unia Wolności traciła na popularności, a AWS jako zlepek różnych partii i grup politycznych nie mogąc przekształcić się w jednolitą i jednorodną siłę, począł dynamicznie dryfować w kierunku rozpadu.
Tak, przełom ubiegłego i bieżącego roku, stał się znakiem czasu, nowego czasu. Misja wielu ugrupowań, reformatorskich ugrupowań zmian i kreacji nowej rzeczywistości, się kończyła.
Partia. Od samego zarania powstania nowego ruchu, jego twórcy nie ukrywali, że jest to tylko pierwszy etap działań, których efektem ma być w przyszłości powołanie do życia partii politycznej. Miał ją utworzyć Klub Parlamentarny posłów Platformy Obywatelskiej po wyborach parlamentarnych i tak się stało. Klub, bez nawet jednego głosu sprzeciwu, choć nie bez gorącej dyskusji, określił swoją nazwę, potem, w dniu 30 października uchwalił statut nowej partii, a w dniu 8 listopada dokument ten został złożony do rejestracji w sądzie w Warszawie. Teraz nastał mozolny proces tworzenia nowej formacji politycznej, formacji, która ma skupiać w swoim składzie ludzi o poglądach centroprawicowych, o poglądach konserwatywnych, ludowych i liberalnych, ludzi, dla których przeszłość, tradycja, wiara i określony system wartości mają niebagatelne znaczenie, ale którzy jednak chcą żyć i budować przede wszystkim przyszłość nowoczesnego, cywilizowanego państwa i sprawnego, zamożnego społeczeństwa.
Statut nowej partii będzie odróżniał ją od wielu istniejących do tej pory w Polsce choćby tym, iż będzie ona bardziej w sposób ścisły powiązana z własnym elektoratem. Bardziej związana ma być z wyborcami i z samorządem terytorialnym. Największy bowiem wpływ na skład jej władz mają mieć wyborcy niźli sami członkowie. Władzą krajową partii są posłowie wybrani w wyborach parlamentarnych, którzy tworzą wspólny Klub Parlamentarny, jej przewodniczącym natomiast jest poseł, który przez członków Klubu zostaje wybrany na tę funkcję. Obecnie został nim Maciej Płażyński. Władze w regionie natomiast tworzy zarząd regionu (region pokrywa się z terytorium nowego województwa), a w jego skład wchodzą m. in. posłowie wybrani w ostatnich wyborach. I tu mamy ponownie sytuację polegającą na tym, iż to wyborcy stanowią kto będzie rządził w Platformie, a nie członkowie, czy też aparat partyjny. Przewodniczącym Regionu zostaje poseł, który spośród wszystkich otrzymał największą ilość głosów w całym regionie, a jego zastępcami posłowie, którzy otrzymali największą ilość głosów we własnych okręgach wyborczych. W Wielkopolsce więc przewodniczącym będzie Waldy Dzikowski, a niżej podpisany będzie zastępcą przewodniczącego Regionu Wielkopolskiego Platformy Obywatelskiej zarazem szefując Platformie w naszym Okręgu Pilskim.
Trochę inne zasady będą obowiązywały już na niższych szczeblach struktury PO, ale i tu następuje ścisłe powiązanie tym razem z wynikami wyborów samorządowych. Przewodniczącym koła powiatowego i przewodniczącym koła gminnego lub środowiskowego Platformy będą osoby wybrane przez członków tych struktur. To samo tyczyć się będzie zastępców i całych zarządów powiatowych oraz gminnych. Lecz to, co dodatkowo cechować ma Platformę w kraju i w terenie, to nie tylko bardzo bliskie związanie nowej partii z ludźmi wybieranymi w wyborach parlamentarnych, ale też, jak już wspomniałem, w wyborach samorządowych. W skład zarządu regionu będzie bowiem z urzędu wchodzić również przewodniczący klubu radnych Platformy w sejmiku samorządowym oraz najwyższą rangą członek zarządu samorządu wojewódzkiego. Podobnie w radzie regionu znajdą się z urzędu radni powiatowi Platformy, a w zarządzie powiatowym PO przewodniczący klubu radnych PO w radzie powiatowej oraz najwyższy rangą członek zarządu powiatowego samorządu. Wszyscy radni samorządowi PO stają się członkami zjazdów lub rad PO odpowiednich szczebli. Głosując więc w przyszłości na członków Platformy Obywatelskiej w wyborach samorządowych gminnych, powiatowych, czy wojewódzkich oraz głosując w wyborach parlamentarnych, jednocześnie będzie się wybierało część władz swojej partii.
Dziś jest natomiast czas wstępowania i budowania Platformy Obywatelskiej. Deklaracje do nowej partii są dostępne dla wszystkich w mim biurze, a w najbliższym czasie będą również dostępne na stronach internetowych.

Adam St. Szejnfeld
Poseł Platformy Obywatelskiej

http://szejnfeld.sejm.pl

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)