Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Rzecznik Przedsiębiorczości

Redaktor admin on 4 Sierpień, 2003 dostępny w Felietony, Felietony Archiwum. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Praca to dziś ,,słowo-troska”, jak to mówimy na Platformie. Zdobycie pracy i jej utrzymanie, to najważniejsze zadanie i zmartwienie polskich rodzin. Powinna to być również, a może i przede wszystkim, najważniejsza troska polityków, gdyż tragedia bezrobocia dotyka już miliony ludzi. Potrzebne jest podjęcie kilku, ważnych działań, a przede wszystkim konieczne jest uwolnienie przedsiębiorczości od dyktatu biurokracji. Na program ten powinno złożyć się m.in.:
- Zmniejszenie liczby koncesji, zezwoleń i innych form ograniczania działalności gospodarczej.
- Uruchomienie programu „Jedno Okienko”, który zredukuje mitręgę związaną z podjęciem działalności gospodarczej do jednej wizyty w urzędzie. Stworzenie – we współpracy z samorządami i organizacjami pozarządowymi – systemu bezpłatnej pomocy prawnej dla osób podejmujących działalność gospodarczą.
- Zwolnienie osób podejmujących po raz pierwszy pracę na własny rachunek z obowiązku płacenia przez pierwszy rok składek zusowskich.
- Prywatyzacja niektórych usług świadczonych do tej pory przez sektor publiczny i mających charakter obowiązkowy. Nieskuteczne procedury i chroniczny brak środków powodują, że ważne dla przedsiębiorczości i wymagane przez prawo usługi świadczone są w sposób skandalicznie nieudolny, prowadzący do korupcji w masowej skali i obciążający przedsiębiorców wysokimi kosztami.
- Wymuszenie terminowości decyzji administracyjnych. Wprowadzenie kar pieniężnych dla urzędów winnych bezczynności. Orzeczenie o bezczynności otwierać powinno drogę do odszkodowania za straty poniesione w wyniku opieszałości urzędu.
- Zdjęcie z pracodawców obowiązków, które powinna wypełniać administracja, m. in. uproszczenie rozliczeń z ZUS poprzez likwidację trzech oddzielnych przelewów, konsolidację obowiązkowych składek (ich rozdziałem powinna się zająć administracja), ograniczenie częstotliwości deklaracji podatku dochodowego do jednej w półroczu, uproszczenie sprawozdawczości statystycznej dla małych firm.

Ale to wszystko może być za mało. Biurokracja zawsze ma tendencję do przejmowania władzy nad człowiekiem, do przejmowania władzy nad stosunkami społecznymi. Trzeba ją zawsze i w sposób ciągły kontrolować. Dlatego, dla zapewnienia stałej obrony przedsiębiorczości przed dyktatem biurokracji, Platforma Obywatelska proponuje powołanie Rzecznika Przedsiębiorczości. Zadaniem Rzecznika byłoby dokonanie kompleksowego przeglądu przepisów pod kątem trudności, jakie stwarzają dla przedsiębiorczości oraz powstawania nowych miejsc pracy i przedstawianie w tym zakresie stosownych wniosków do rządu i parlamentu. Rzecznik miałby stać się więc „adwokatem” przedsiębiorców w ich zmaganiach z biurokracją. Biuro Rzecznika mogłoby działać na rzecz likwidacji szkodliwych dla rozwoju przepisów prawa rangi ustaw i rozporządzeń, ale także tych niższych szczebli, w tym najbardziej szkodliwych, a więc norm wewnętrznych – tzw. prawa powielaczowego. Mógłby on również inicjować tworzenie rozwiązań prawnych i faktycznych, które są potrzebne i konieczne, aby rozwijać przedsiębiorczość i tworzenie nowych miejsc pracy.

Człowiek potrzebuje mieszkania, pracy i… i świętego spokoju. My, ludzi Platformy, chcemy stworzyć szansę na spokojne i bezpieczne życie Polaków. To właśnie drobna przedsiębiorczość jest dzisiaj ,,hormonem wzrostu”, bo większość nowych miejsc pracy powstaje właśnie w małych firmach. Pomagać więc winno się małym.

Adam St. Szejnfeld
Poseł na Sejm RP

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)