Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Coraz więcej dobrych ocen dla premiera i rządu

Redaktor admin on 20 Luty, 2010 dostępny w Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

donal-tusk-oredzie

W porównaniu ze styczniem o pięć procent wzrosła ilość osób, które pozytywnie oceniają Donalda Tuska. Wzrósł też odsetek osób, które dobrze oceniają pracę całego rządu.

 Wizerunek premiera w ciągu ostatniego miesiąca uległ poprawie – podkreśla CBOS. Zadowolenie z tego, że Donald Tusk stoi na czele rządu wyraziło w lutym 47 proc., podczas gdy przed miesiącem odsetek ten wyniósł 43 proc. Jednocześnie w tym samym czasie zmalała liczba osób niezadowolonych z tego, że szefem rządu jest Tusk. Negatywną opinię w tej kwestii miało w lutym 39 proc., natomiast w styczniu 43 proc.

Odpowiedź “trudno powiedzieć” wybrało w lutym – tak jak przed miesiącem – 14 proc. ankietowanych – wynika z sondażu CBOS.

Premier cieszy się największym poparciem wśród mieszkańców największych miast (70 proc.), badanych z wyższym wykształceniem (64 proc.) oraz respondentów stosunkowo najlepiej sytuowanych (70 proc.).

Donald Tusk spotyka się z największą aprobatą wśród ludzi młodych – do 24 roku życia (61 proc. zwolenników); najrzadziej budzi pozytywne uczucia wśród osób mających 65 i więcej lat (35 proc. zwolenników).

Grupa zwolenników gabinetu Donalda Tuska zwiększyła się od stycznia o 2 pkt proc. – w lutym wyniosła 38 proc. Jednocześnie w tym samym czasie o 5 pkt proc. – do 29 proc. – spadła liczba przeciwników rządu. Wzrosła też liczba – z 27 proc. w styczniu do 29 proc. w lutym – osób obojętnie nastawionych wobec rządzącego gabinetu. Niezdecydowanych w tej sprawie było 4 proc. badanych (w styczniu 3 proc.).

Podobnie jak w przypadku poparcia dla premiera, rząd ma najwięcej zwolenników wśród mieszkańców największych miast (57 proc.), badanych z wyższym wykształceniem (59 proc.) oraz wśród osób dobrze sytuowanych (67 proc.). W grupach społeczno-zawodowych najbardziej przychylnym nastawieniem do rządu wyróżniają się: kadra kierownicza i specjaliści (62 proc.) oraz właściciele firm (67 proc.) Niechęć do gabinetu Donalda Tuska wyrażają przede wszystkim rolnicy, wśród których jest 45 proc. przeciwników rządu i 17 proc. jego zwolenników.

CBOS zwraca uwagę, że w ostatnim miesiącu wyraźnie polepszyły się też oceny działalności rządu. Po okresie przewagi krytycznych opinii odsetki pozytywnych i negatywnych ocen efektów pracy gabinetu Tuska w lutym niemal się równoważą. Z aprobatą o rezultatach działań rządu wypowiadało się w lutym 43 proc. ankietowanych (od stycznia wzrost o 6 punktów proc.), a 44 proc. (spadek o 5 punktów proc.) krytycznie podsumowuje jego odtychczasowy dorobek. 13 proc. nie miało zdania na ten temat (w styczniu – 14 proc.).

Poprawiły się też opinie o polityce gospodarczej rządu. Jak zauważa CBOS, mimo utrzymującej się przewagi negatywnych ocen, w lutym były one najlepsze od ponad roku. z nadzieją oczekuje efektów polityki gospodarczej rządu 39 proc. respondentów (od stycznia wzrost o 8 pkt proc.). Sceptycznie na możliwość poprawy sytuacji gospodarczej kraju pod rządami obecnej ekipy rządowej zapatruje się 49 proc. respondentów (spadek od stycznia o 7 pkt proc.).

CBOS ocenił, że ujawnienie tzw. afery hazardowej i trudne początki pracy sejmowej komisji śledczej, powołanej do jej wyjaśnienia zachwiały notowaniami rządu Tuska, ale na krótko.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 4-10 lutego na liczącej 1021 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

pap

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)