Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

X lat Europejskiej Unii Kobiet w Polsce

Redaktor admin on 27 Wrzesień, 2012 dostępny w Promocja, Wiadomości. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Europejska Unia Kobiet, EUK (European Union of Women, EUW)  jako prawicowe skrzydło Europejskiej Unii Demokratycznej, EUD (European Democratic Union, EDU),  oparte na wartościach chrześcijańskich,  powstała w Austrii w 1953 r. W 1954  r. otrzymała status doradczy przy Radzie Europy (RE) i Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).  Miała ona na celu zwiększenie udziału kobiet w partiach prawicowych dbających o tradycyjne wartości i obronę  ich interesów oraz  promocję kobiet na czołowe stanowiska w tych partiach. W czasie 40 lat  istnienia EUW objęła swoim zasięgiem kobiety z 15 krajów europejskich i miała wpływ na wiele ważnych decyzji podejmowanych przez rządy tych krajów. W latach 90-tych XX wieku nastąpiło rozszerzenie działalności EUK na kraje Europy Środkowo- Wschodniej, aspirujące do członkostwa w Unii Europejskiej (UE). W I dekadzie XXI wieku wyraźnie zwiększyła się aktywność EUK w nowoprzyjętych do UE  krajach tego regionu.

W 1993 r. z inicjatywy Sekcji Brytyjskiej powstała Sekcja Polska.  Podejmuje ona  działania na rzecz stałego pogłębiania procesów integracji europejskiej i opracowuje stanowiska w sprawach ważnych dla Polski oraz przygotowuje opinie i opracowania dla Zarządu Międzynarodowego EUK. Zajmuje się także  promocją kobiet w życiu politycznym i społecznym Polski. Prowadzi różnorodne działania zmierzające do wyrównywania szans kobiet poprzez organizowanie konferencji, seminariów, warsztatów i szkoleń. Pierwszą przewodniczącą  Sekcji Polskiej była Ewa Strumiłło, a obecną od 2008 r. jest Barbara Bielicka-Malinowska. Dotąd powstały jej Oddziały  w:  Warszawie, Gliwicach, Katowicach, Krakowie, Lesznie, Opolu, Toruniu i Trójmieście, a kolejne powstają w Poznaniu i Wrocławiu. Aktywnie pracują komisje przygotowujące stanowiska i ekspertyzy dla komisji branżowych  EUK. Wspólnie z b. ministrem, posłem na Sejm RP Adamem Szejnfeldem zorganizowała 2  konferencje: w 2004 r. „Kobieta Przedsiębiorcza” i w 2009 r. „Unia jest kobietą”. We  współpracy z b. Pełnomocniczką Rządu do Spraw Równego Traktowania Elżbietą Radziszewską SP podjęła szereg działań na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji wobec kobiet i zwalczania stereotypów płci (Kampania „Białej Wstążki” – największa na świecie akcja skierowana do mężczyzn i  mająca na celu walkę z przemocą wobec kobiet; I i II edycja konkursu „Jestem szefową”- innowacyjny projekt, który postawił sobie za cel wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn w dostępie do funkcji przywódczych promujący liderki wśród uczennic szkół ponadgimnazjalnych.  W 2012 r. odbyła się III edycja  Konkursu. W pracach Kapituły wszystkich edycji Konkursu uczestniczyła Barbara Bielicka-Malinowska.  Przygotowałyśmy  unikalną pozycję wydawniczą „Kobiety Niezapomniane”,  której promocje odbyły się w wielu miastach kraju,  m.in. w. Warszawie, Toruniu, Opolu, Włocławku, Katowicach, Skierniewicach i Bełchatowie; uruchomiłyśmy portal internetowy Forum Dobrych Praktyk – Siła Kobiet Siłą Firmy). Bierzemy aktywny  udział w kampaniach: samorządowych,  prezydenckich i parlamentarnych wspierając kobiety kandydujące.  Zorganizowałyśmy cykl spotkań pt. „ Kobieta Potrafi”, m. in. w Katowicach, Warszawie, Toruniu i Skierniewicach. Uczestniczyłyśmy w V Europejskim  Szczycie Równości  w  Poznaniu, w debacie „Praca do 67 roku życia  –  szansa czy zagrożenie?”. SP objęła  patronatem wiele imprez: Konkurs „Wiktoria”- Znak jakości Przedsiębiorców VIP,  projekt „Kryptonim: Szminka- odkryj siebie w biznesie”.  Włączyła się także  intensywnie w konsultacje społeczne  dotyczące  projektu Reformy Emerytalnej .

SP  współpracuje z wieloma organizacjami,  m.in. Polskim Przedstawicielstwem KE,  Demokratyczną Unią Kobiet (DUK) , Parlamentarną Grupą Kobiet , organizacjami zrzeszonymi w Pomorskim Forum Inicjatyw Pozarządowych (PFIP) oraz  Mazowieckim i Kujawsko-Pomorskim, a także z Pełnomocniczką Rządu do Spraw Równego Traktowania, Centrum Naukowym Przedsiębiorczości Intelektualnej i Instytutem Euro-Atlantyckim.

Czołowe miejsce w działalności Sekcji Polskiej EUK zajmuje Oddział Toruński, który  liczy sobie ponad 10 lat. Jego przewodniczącą jest Aleksandra Łukomska-Smulska. Oddział działa  na rzecz szeroko pojętego środowiska kobiecego i budowy państwa obywatelskiego na szczeblu lokalnym, współdziała z władzami województwa i miasta Torunia. Współpracuje z innymi organizacjami pozarządowymi na rzecz ich środowiska, m.in. w ramach Rady Pożytku Publicznego (Aleksandra Łukomska Smulska jest jej  wiceprzewodniczącą),  wieloma organizacjami kobiecymi, wspierając je w realizacji działań statutowych, np. z Baba Cup  przy organizacji amatorskiego turnieju deblowego tenisa ziemnego kobiet i Fundacją Ambasada Kobiet Biznesu. Wspiera inicjatywy swoich  członkiń, jak np. Festiwal Piosenki Angielskiej, organizowany przez dyrektor Krystynę Karpińską. Oddział również zorganizował  konferencje przeznaczone dla kobiet promujące książkę „Kobiety Niezapomniane” w 2010 r., a w 2011 r. konferencję o zasięgu ogólnopolskim „Kobieta Potrafi”. W tym roku odbędą się obchody  X-lecia istnienia  Oddziału, które zostaną połączone z konferencją „Kobieta z Pasją Potrafi”. Zorganizowane zostaną pod honorowym patronatem Przewodniczącego Sejmowej Komisji Skarbu Państwa – Adama Szejnfelda, Wojewody Kujawsko-Pomorskiego  Ewy Mes, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego i  Prezydenta Torunia  Michała Zaleskiego.  Patronat medialny objęły: „Gazeta Pomorska”, „Radio Gra”, „Teraz Toruń” i „Radio PIN”.  Partnerami w tym przedsięwzięciu będą: Fundacja Krakowska Ambasada Kobiet Biznesu, Baba Cup 2012,  Klinika La Perla Coatching Institute i Clinica Estetica. Sponsorami przedsięwzięcia będą: Bank Spółdzielczy w Toruniu, Cukiernia Lenkiewicz, Restauracja Pasta & Basta, Marcrystal, Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich, Cech Rzemiosł Różnych w Toruniu, Muzeum Piernika oraz  fotograf Paweł Biarda. Gościem specjalnym obchodów będzie Urszula Ciołeszyńska – Prezes Fundacji Ambasada Kobiet Biznesu i twórczyni sieci Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet w Polsce.  X-lecie jest odpowiednim momentem wyróżnienia kobiet z Polski, Regionu Kujawsko-Pomorskiego i miasta Torunia tytułem „Kobiety z Pasją”. Jest też właściwą okazją do złożenia mężczyznom podziękowań za wspieranie przez nich  działań na rzecz promocji  kobiet.

Uroczystości odbędą się 8.10.2012 r. o godz. 13.00 w Patio Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, Plac Teatralny 2.

Serdecznie zapraszamy.

Barbara Bielicka-Malinowska – Przewodnicząca EUK-SP
Aleksandra Łukomska-Smulska – Wiceprzewodnicząca EUK-SP

Przewodnicząca O/Toruń EUK-SP

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)