Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Szejnfeld przeciwko dyskryminacji węgla

Redaktor admin on 6 Czerwiec, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld po raz kolejny skrytykował politykę Unii Europejskiej wobec kopalnych źródeł energii. Są rodzime, powinny więc być traktowane, jako fundament bezpieczeństwa energetycznego Europy. – uważa Szejnfeld. – Nie można pozbawiać państw członkowskich możliwości korzystania z własnych surowców energetycznych, szczególnie w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego. To nieodpowiedzialność i to nie tylko gospodarcza - podkreślił eurodeputowany w wystąpieniu wygłoszonym podczas wspólnego posiedzenia grup roboczych ds. Gospodarki i Środowiska oraz ds. Zagranicznych Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Brukseli

Przedmiotem dyskusji był dokument strategiczny Europejskiej Partii Ludowej dotyczący zewnętrznego wymiaru bezpieczeństwa energetycznego Unii Europejskiej w związku z wprowadzaniem w życie Unii Energetycznej. Eurodeputowany z Wielkopolski zwrócił uwagę na fakt, iż wykreślając z oficjalnych dokumentów wszelkie odniesienia do węgla, zniechęcamy jednocześnie naukowców do prowadzenia badań nad tzw. czystymi technologiami węglowymi, dzięki którym możliwe jest ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Podobnie biznes nie będzie kalkulował w swoich strategiach inwestycji w badania i rozwój czystych technologii wykorzystania węgla oraz jego odpadów, jeśli dalej będziemy prowadzili tę nierozsądną politykę. To samo się tyczy innych źródeł energii, na przykład gazu łupkowego – krytykował Unię poseł Szejnfeld.

- Świat nauki oraz biznes bacznie przygląda się decyzjom politycznym. Dlatego uważam, że w przyjmowanych dokumentach nie powinniśmy a priori dyskryminować jakichkolwiek źródeł energii, ale wspierać te działania, które pozwolą nie tylko na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska, ale jednocześnie nie doprowadzą do erozji naszego bezpieczeństwa energetycznego i obniżenia na globalnym rynku konkurencyjności europejskiego przemysłu! – Przekonywał poseł Szejnfeld.

Dyskusja prowadzona na forum Europejskiej Partii Ludowej służy wypracowaniu spójnego stanowiska grupy w kwestiach energetycznych. W omawianym dokumencie znalazło się wiele słusznych postulatów dotyczących choćby wzmocnienia strategicznej współpracy energetycznej UE z USA. Otwarcie rynków energii w ramach negocjowanej umowy handlowej TTIP, a w szczególności zniesienie zakazu eksportu surowców energetycznych z USA, dałoby szansę na obniżenie cen energii w ramach Transatlantyckiego Rynku Energii, ale również naszej pozycji przetargowej Unii Europejskiej na rynku globalnym – uważa poseł Szejnfeld.

Mateusz Grzelczyk

Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)