Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

800-lat wspólnych działań

Redaktor admin on 14 Czerwiec, 2016 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Rzadko zdarza się rocznica 800-lecia danej miejscowości. A własnie taki wspaniały jubileusz obchodziło Białośliwie w Wielkopolsce Północnej. Pierwsza wzmianka o miejscowości znajduje się w testamencie ówczesnego jej właściciela z 1216 r., Świętosława I z rodu Pałuków. Z tej okazji w Uroczystej Sesji Rady Gminy udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy oraz mieszkańcy Białośliwia, a także honorowy obywatel gminy Arcybiskup Henryk Józef Muszyński, Prymas Polski – senior.

Z okazji wspaniałego Jubileuszu 800–lecia Białośliwia przede wszystkim Mieszkańcom, ale także władzom, składam najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności oraz samych sukcesów w dalszym rozwijaniu swojej małej ojczyzny. Białośliwie to dzisiaj bogata historią swoich obywateli gmina, która w przeszłości miała momenty wielkie, ale też i trudne. Dziś Białośliwie to piękna, gościnna i ważna dla Wielkopolski miejscowość o dobrej przyszłości.  Z okazji Jubileuszu pragnę życzyć, aby Białośliwie nadal rozwijało się dobrze i dynamicznie, z korzyścią dla swoich mieszkańców i całej Wielkopolski. – takie życzenia skierował do białośliwian poseł Adam Szejnfeld.

***

Pierwsza historyczna wzmianka o istnieniu Białośliwia (Balosliw) pochodzi z 1216 r., a znajduje się w testamencie Świętosława I z rodu Pałuków, w którym rozporządza swoim majątkiem (Białośliwie przekazuje żonie). Dokument ten, pisany w języku łacińskim, podaje nazwę wsi jako – Balosliw. Miejscowe podania głoszą, że nazwa wsi miała pochodzić od białych kwiatów drzew śliwowych, które gęsto porastały tereny gdzie wieś się rozlokowała. Zdecydowana większość kwiatostanu śliwowego ma kolor biały. Widziany z pewnej odległości teren, na którym biało kwitły drzewa śliwowe, mógł robić wrażenie i wywrzeć swój wpływ na nazewnictwo miejscowości. W latach pruskiego zaboru, jak i w czasie II wojny światowej, polska nazwa wsi została zastąpiona niemiecką – Weissenhöhe. Z Białośliwiem związana jest również Wyrzyska Kolejka Powiatowa, ponieważ to z niego rozpoczyna swoje kursy.

źródło: inf. własna oraz http://bialosliwie.net/

Marta Łasak

asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld/

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)