Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Adam Szejnfeld rozpoczął konsultacje społeczne

Redaktor admin on 7 Styczeń, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Europoseł Adam Szejnfeld apeluje do polskich organizacji pozarządowych o zajęcie stanowiska wobec TTIP-u (umowa handlowa między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi): Dzisiaj negocjacje Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji, czyli umowy handlowej między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi, to jeden z najważniejszych tematów dyskutowanych w Europie. Także w Polsce przyszedł czas na poważną i rzetelną debatę na temat korzyści, ale też wyzwań związanych z TTIP-em. – uważa eurodeputowany. Jako członek Komisji Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego, zwróciłem się do niemal 150-u polskich organizacji pozarządowych, w tym organizacji gospodarczych, związkowych i konsumenckich, z prośbą o zajecie stanowiska w tej bardzo ważnej sprawie. Chodzi mi, aby zainteresowane podmioty przedstawiły swoje opinie, sugestie, a także ewentualne postulaty dotyczące prowadzonych negocjacji – informuje o swojej inicjatywie europoseł Adam Szejnfeld.

Rozmowy na temat utworzenie strefy wolnego handlu między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi trwają już od dawna. Bez wątpienia, jest to jedno z najbardziej ambitnych porozumień gospodarczo-handlowych w historii, które, jeśli zostanie wprowadzone w życie, na trwałe zmieni kształt światowej gospodarki – uważa poseł Szejnfeld.  Negocjacje tej umowy wywołują jednak już teraz wiele emocji oraz kontrowersji i to po obu stronach oceanu. Wokół TTIP-u narosło wiele mitów i wątpliwości. Trzeba zatem przyjrzeć się proponowanym warunkom umowy i ich ewentualnym konsekwencjom już teraz, w trakcie negocjacji, a nie dopiero na etapie ratyfikacji, czy też wdrażania porozumienia – dodaje A.  Szejnfeld. Zachęcam również te organizacje, do których nie udało mi się dotrzeć, do zajęcia stanowiska i przesyłania odpowiedzi na dwa poniższe pytania na adres: adam.szejnfeld@ep.europa.eu.

  1. Czy w przekonaniu Państwa organizacji / przedsiębiorstwa Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji stanowi szansę czy zagrożenie dla europejskiej, w tym dla polskiej gospodarki oraz poszczególnych sektorów i branż?
  2. Jeśli umowa ta postrzegana jest przez Państwa organizację / przedsiębiorstwo, jako zagrożenie to, w jakim zakresie oraz jakie działania powinny zostać podjęte przez negocjatorów Unii Europejskiej, aby zagwarantować europejskiej, a także polskiej gospodarce, w tym poszczególnym sektorom i branżom, odpowiednie warunki dla utrzymania równej konkurencji w ramach transatlantyckiej strefy wolnego handlu?

    ***

    Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (ang. Transatlantic Trade and Investment Partnership) to nazwa umowy handlowej, która jest negocjowana pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi.  Celem negocjacji jest usunięcie barier w handlu (ceł, niepotrzebnych regulacji, ograniczeń w zakresie inwestycji, itp.) w wielu sektorach gospodarki, aby ułatwić dokonywanie zakupu i sprzedaży towarów i usług pomiędzy UE i USA. Unia Europejska i Stany Zjednoczone chcą także ułatwić swoim przedsiębiorstwom wzajemne inwestycje w gospodarkę.

    Więcej informacji w na temat TTIP-u można znaleźć na poniższych stronach internetowych:

    Komisja Europejska, Dyrekcja Generalna ds. Handlu

    http://ec.europa.eu/trade/policy/in-focus/ttip/about-ttip/index_pl.htm

    Ministerstwo Gospodarki RP

    http://www.mg.gov.pl/Wspolpraca+miedzynarodowa/Handel+zagraniczny/TTIP

    Mateusz Grzelczyk

    Asystent Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

    Bruksela – Strasburg

    Brak możliwości dodania komentarza

    Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)