Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Fundusz nadziei na pracę

Redaktor admin on 19 Lipiec, 2017 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

W wyniku kryzysu ekonomicznego oraz dynamicznych zmian w gospodarce światowej nagłe zamknięcia fabryk czy spadek rentowności niektórych gałęzi przemysłu stały się wyzwaniem dla poszczególnych państw członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym w 2007 roku został powołany do życia Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji. Poseł Adam Szejnfeld, który od lat zajmuje się kwestiami rynku pracy, zwrócił się do Komisji Europejskiej z pytaniem o skuteczność Funduszu w zakresie walki z trwałym bezrobociem.

- Działalność Funduszu jest niezwykle ważna dla utrzymania konkurencyjności europejskich pracowników na rynku pracy. Fundusz wspiera bowiem zwolnione grupowo osoby z dużych przedsiębiorstw, które nierzadko są głównym pracodawcą w regionie, oferując im możliwość nie tylko podnoszenia kwalifikacji w ramach danego zawodu, ale także całkowitego przekwalifikowania się – podkreśla europoseł Adam Szejnfeld.

Celem Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji jest wsparcie pracowników dotkniętych zwolnieniami grupowymi (ponad 500 osób) w wyniku procesu restrukturyzacji związanego ze zmianami w strukturze światowego handlu. Od początku swojego istnienia Komisja Europejska otrzymała 148 wniosków z 21 państw członkowskich Unii Europejskiej, na łączną kwotę współfinansowania z Funduszu wynoszącą niemal 600 mln euro, na rzecz 138 888 zwolnionych pracowników.

W ramach ponownej integracji zwolnionych pracowników na rynku pracy, fundusz współfinansuje projekty obejmujące takie działania, jak pomoc w poszukiwaniu pracy, doradztwo zawodowe, kształcenie, szkolenie i przekwalifikowywanie, mentoring i coaching, przedsiębiorczość i rozpoczynanie działalności gospodarczej, przez okres do 24 miesięcy.

- Pamiętać jednak należy, że globalizacja ma też ogromny wpływ na funkcjonowanie małych i średnich przedsiębiorstw. Niestety nie mogą one liczyć na tak hojną pomoc, mimo że ogółem zatrudniają więcej osób i odpowiadają za większy odsetek PKB niż pojedyncze duże przedsiębiorstwa. Wskazane byłoby więc stworzenie podobnego mechanizmu wsparcia na rzecz europejskich MŚP – zaznaczył poseł Szejnfeld.

W swoim wystąpieniu do Komisji Europejskiej eurodeputowany z Wielkopolski podkreślił, że w związku z dziesiątą rocznicą funkcjonowania Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji, chciałby wiedzieć jaki ma on wpływ na walkę z trwałym bezrobociem powstałym w wyniku upadku danej firmy lub gałęzi przemysłu w regionie oraz jaki procent beneficjentów po otrzymaniu wsparcia na stałe znajduje zatrudnienie.

Joanna Jeżyk

Asystentka Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

#parlamenteuropejski #bruksela #strasburg #ue #rynekpracy #globalizacja #globalizacjadobrobytu #platformaobywatelska #adamszejnfeld

www.szejnfeld.pl

www.kobiecastronazycia.pl

www.facebook.com/PoselSzejnfeld

www.twitter.com/szejnfeld

www.instagram.com/szejnfeld

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)