Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Jaka przyszłość budownictwa w UE?

Redaktor admin on 13 Czerwiec, 2011 dostępny w Komunikaty. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł Adam Szejnfeld otworzył obrady Kongresu Europejskiej Konfederacji Budowlanych (EBC), który odbył się w dniu 10 czerwca br. w Hotelu Victoria w Warszawie. Punktem kulminacyjnym Kongresu była konferencja organizowana przez Europejski Bank Centralny, Związek Rzemiosła Polskiego oraz Ogólnopolską Komisję Budowlaną ZRP poświęcona przyszłości rzemiosła oraz małych i średnich firm branży budowlanej w Unii Europejskiej.

Swoboda przepływu towarów i usług, rozszerzenie Unii Europejskiej i akcesja do Wspólnoty Polski, niosą za sobą wielkie szanse dla polskich małych i średnich firm, ale i poważne zagrożenia. Globalny rynek ostrej konkurencji wymaga bowiem profesjonalizmu w działaniu firm z jednej strony i likwidacji protekcjonizmu państw członkowskich z drugiej strony. Ważne są także zmiany prawa, i tego krajowego i wspólnotowego – mówił na otwarciu konferencji poseł Adam Szejnfeld. Poseł wskazał na działania polskich władz w zakresie przeprowadzonej deregulacji prawa gospodarczego, wspomniał przyjęcie ustawy o świadczeniu usług, jako implementacji dyrektywy usługowej Unii Europejskiej, ale zarazem mówił także o konieczności zmiany Prawa zamówień publicznych – polskiego i unijnego – by łatwiej startowało się i skuteczniej konkurowało o zamówienia publiczne firmom małym i średnim. Cześć wystąpienia poseł Adam Szejnfeld poświecił także sprawom partnerstwa publiczno-prawnego. Kończąc zachęcał firmy z Unii Europejskiej do inwestowania oraz podejmowania działalności gospodarczej w Polsce.

Tematami konferencji, która odbyła się 10.06.2011 r, zorganizowanej przez Europejski Bank Centralny, Związek Rzemiosła Polskiego oraz Ogólnopolską Komisję Budowlaną ZRP były m.in. przyszłość rzemiosła i MŚP branży budowlanej oraz wypracowanie wspólnej polityki działania na arenie europejskiej. Gośćmi konferencji oprócz posła Adam Szejnfelda byli także Andrea Banassi, sekretarz generalny europejskiej unii rzemiosła małych i średnich przedsiębiorstw oraz Maarit Nyman, Sabine Basili, Antonio Cammarota i Pierr Hauser.

****

Europejska Konfederacja Budowlanych została utworzona w 1990 roku i skupia zorganizowane federacje przedsiębiorców związanych z budowlanką 17 krajów Unii Europejskiej. EBC jest reprezentantem 1,5 mln. pracowników. Konfederacja współpracuje z Europejską Unią Rzemiosła oraz Małych i Średnich Przedsiębiorstw (UEAPME), jest w Komitecie Budownictwa, któremu przewodzi Komisja Europejska i w którym zasiadają przedstawiciele rządów państw członkowskich, zajmujący się regulacjami związanymi z budowlanką. Komisja Europejska uznaje te z EBC, jako partnera przy współpracy z europejskim dialogiem społecznym w branży budowlanej.

Dla wypracowania wspólnej polityki EBC spotyka się kilka razy do roku. Jednym z ważniejszych wydarzeń są coroczne kongresy.

Marta Łasak

asystentka posła Adama Szejnfelda

 

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)