Arthur Schopenhauer “Wszystko, co doskonałe, dojrzewa powoli.”

Hannibal “Albo odnajdziemy drogę, albo ją zbudujemy.”

Jawnie o syryjskich zbrodniarzach

Redaktor admin on 30 Kwiecień, 2015 dostępny w Komunikaty, Komunikaty prasowe. Możesz śledzić odpowiedzi do tego wpisu poprzez RSS 2.0. Nie ma możliwości pozostawienia komentarza.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Szejnfeld wspólnie z 43 eurodeputowanymi reprezentującymi różne kraje i grupy polityczne, skierował pytanie pisemne do Wysokiej Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, Federici Mogherini w sprawie ścigania zbrodni wojennych w Syrii.

Wojna domowa w Syrii trwa już od ponad 4 lat i pochłonęła ponad 200 tysięcy istnień ludzkich, zmuszając przy tym ponad 11 mln osób do porzucenia swoich domów i ucieczki przed horrorami działań zbrojnych. Nie możemy być obojętni wobec ludzkich tragedii i zbrodni popełnianych przez rzesze osób stojących po obu stronach konfliktu. Najważniejsza jest ochrona syryjskiej ludności. – uważa poseł Szejnfeld.

17 marca 2015 r. Komisja śledcza ONZ do spraw zbrodni wojennych w Syrii ogłosiła przekazanie właściwym organom krajowym, odpowiedzialnym za przygotowywanie dokumentacji, nazwiska i dane osób przeciwko którym prowadzi obecnie dochodzenia. Opracowane listy mają zawierać informacje na temat członków wojska syryjskiego, służb bezpieczeństwa oraz przywódców grup rebeliantów.

Według komisji śledczej sprawa Syrii powinna zostać skierowana do Międzynarodowego Trybunału Karnego, natomiast w przypadku zablokowania takiego rozwiązania, przez któregoś z członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, proponuje się utworzenie międzynarodowego trybunału ad hoc.

Zgodnie z unijną strategią regionalną dla Syrii i Iraku przyjętą przez Radę do Spraw Zagranicznych w dniu 16 marca 2015 r. Unia Europejska będzie wspierać prace komisji śledczej ONZ ds. Syrii.

W swoim zapytaniu grupa europosłów, w tym poseł Adam Szejnfeld, zwróciła się do Wysokiej Przedstawiciel o ocenę decyzji o udzieleniu informacji na temat osób podejrzanych o popełnienie przestępstw wojennych oraz sposobu w jaki wiceprzewodnicząca Mogherini lub Europejska Służba Działań Zewnętrznych (ESDZ) kontaktuje się z komisją śledczą. Ponadto posłowie chcieli wiedzieć w jaki sposób Wysoka Przedstawiciel lub ESDZ prowadzi śledztwo i dokumentację zbrodni wojennych w Syrii i czy jej zdaniem  potrzeba znaczniejszych środków finansowych na wspierane gromadzenia materiału dowodowego i zeznań świadków.

Deputowani do Parlamentu Europejskiego zapytali na koniec jakie działania podejmuje wiceprzewodnicząca Komisji lub ESDZ w celu skierowania sprawy Syrii do Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz czy jej zdaniem w przypadku zablokowania takiego rozwiązania skuteczne będzie powołanie trybunału ad hoc na potrzeby osądzenia sprawców.

Joanna Jeżyk

Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego Adama Szejnfelda

Bruksela – Strasburg

Brak możliwości dodania komentarza

Zaloguj się / Realizacja - Medianet (info@medianetinteractive.pl)